Spotkanie

„Biografie rzeczy – spotkanie z obiektem”

fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

W poniedziałek 13 stycznia 2014 r. o godz. 18.00 zapraszamy na specjalne bezpłatne oprowadzanie po wystawie z cyklu „Biografie rzeczy - spotkanie z obiektem”. Podczas najbliższego spotkania skupimy się na rozdziale wystawy zatytułowanym „Ojczyzna”, ukazującym niejednoznaczne rozumienia tej kategorii oraz relacje z nią – poprawne, pozytywne, trudne, bolesne.

Podczas spotkania zostaną pokazane różne oblicza „ojczyzny”: ojczyzny – Polski, ojczyzny – Izraela oraz zróżnicowane podejście do myślenia o ojczyźnie – od walki o nią po marzenia o własnym kraju. Punktem wyjścia do opowieści będzie mundur i książeczka wojskowa Haliny Olszewickiej, zbiór medali i odznaczeń emigrantów marcowych, Marii i Natana Trachtenherców, a także plan miasta Tel Awiw i mapa Ziemi Świętej dla pielgrzymów z lat 30. i 40. XX wieku oraz srebrna łyżeczka, wykonana na pamiątkę powstania państwa Izrael z 1948 roku.

W ramach cyklu „Biografie rzeczy – spotkanie z obiektem”, oprócz zapoznania z ogólną koncepcją prezentowanej w Muzeum wystawy czasowej, bohaterami oprowadzania stają się wybrane obiekty. Na ich przykładzie, poprzez przywołanie kryjących się za poszczególnymi obiektami historii, prezentowana jest koncepcja „biografii rzeczy”. Kolejne spotkania odwołują się do obiektów z poszczególnych rozdziałów wystawy: Księga, Podróż, Ślady, Pamiątki rodzinne – pamiątki osobiste, Ojczyzna, Sztuka, Ukrywanie. Oprowadzaniu towarzyszą elementy warsztatowe, dostosowane do tematyki poszczególnych spotkań.

Wstęp bezpłatny, prosimy o rezerwację miejsc: tel. +48 22 47 10 301; e-mail: rezerwacje@jewishmuseum.org.pl

------------------

Wystawa “Biografie rzeczy. Dary z kolekcji Muzeum Historii Żydów Polskich”

18 października 2013 – 17 lutego 2014

Wystawa jest początkiem projektu „Zbiory – pamiątki – Darczyńcy”. Od 2006 roku powstaje kolekcja w oparciu o dary przekazywane do muzeum przez Darczyńców w poczuciu, że jest to dla nich najbardziej odpowiednie miejsce.

Wystawa „Biografie rzeczy” – pierwsza prezentacja zbiorów muzeum – to próba nowoczesnego spojrzenia na przedmioty muzealne. Opowiadają one o sobie i losach człowieka, który przyczynił się do ich zachowania. Na wystawie prezentujemy nie tylko te wyjątkowe przedmioty, lecz także sylwetki niezwykłych ludzi, którzy przekazali dary i tym samym zainwestowali w nową instytucję swoje emocje, historie i biografie.

Przestrzeń wystawy podzielono na siedem części. W każdej pokazano tematycznie określone zespoły przedmiotów. Ich indywidualne historie, prezentowane razem, tworzą uniwersalny przekaz, symbolizują doświadczenia składające się na tożsamość polskich Żydów.

Każdej grupie przedmiotów towarzyszy dzieło sztuki współczesnej. Prace polskich artystów, znane z innych wystaw czy projektów artystycznych, dopowiadają językiem sztuki główne przesłania poszczególnych narracji.

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

 

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org

Konserwacja i Rewitalizacja Dziedzictwa Kulturowego - logotyp