Wydarzenie
25.10.2019

Choreograficzne oprowadzanie po wystawie stałej Muzeum POLIN

Choreograficzne oprowadzenie po wystawie stałem Muzeum POLIN. Na zdjęciu: Kobieta leży na półce na wystawie stałej w przestrzeni poświęconej Zagładzie Żydów. Ręką próbuje dotknąć podłogi. Twarz ma zasłonięta włosami.
Na zdjęciu: Kobieta leży na półce na wystawie stałej w przestrzeni poświęconej Zagładzie Żydów. Ręką próbuje dotknąć podłogi. Twarz ma zasłonięta włosami, fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy na kolejne z działań artystycznych towarzyszących obchodom 5-lecia wystawy stałej w Muzeum POLIN. Działania staną się komentarzem do wystawy, podejmą tematy niedoreprezentowane na ekspozycji, poddawane krytyce lub dyskutowane przez publiczność i ekspertów.

25 października (piątek), godz. 18.30 (I tura) i 20.15 (II tura), wstęp bezpłatny, wejściówki do pobrania w kasach muzeum w dniu wydarzenia

W odpowiedzi na powracający problem poczucia nadmiaru treści, zagadnień i poziomów komunikacji na wystawie, a także w relacji do tematów pozostawiających niedosyt, choreografka Weronika Pelczyńska i badaczka Aleksandra Janus przygotowują oprowadzanie choreograficzne, które umożliwi odkrywanie wystawy za pomocą różnych zmysłów.

Zadaniem tego oprowadzania jest stworzenie nowego, odmiennego doświadczenia wystawy stałej w POLIN, poprzez eksperymenty z nowymi formami wchodzenia w relację z narracją muzealną, skoncentrowaną na wybranych wątkach i elementach ekspozycji.

Wydarzenie współtworzą: Alicja Arcimowicz, Aleksandra Janus, Magdalena Macińska, Barbara Subko, Weronika Pelczyńska, Kamila Radecka-Mikulicz, Natalia Romik, Dorota Warecka, Adi Weinberg-Prejna

Autorki koncepcji:

Weronika Pelczyńska - tancerka i choreografka, absolwentka Eksperymentalnej Akademii Tańca Współczesnego SEAD w Salzburgu. Jako tancerka i performerka współpracowała z choreografami w Polsce, Niemczech, Austrii, Francji oraz Chorwacji. Od 2010 roku przygotowuje choreografię dla teatrów dramatycznych oraz filmów. Na stałe pracuje z A. Glińską, R. Jaroszem, A. Seniuk oraz G. Laszukiem. Współtworzy Centrum w Ruchu oraz kolektyw iCoDaCo 2018-2020.

Aleksandra Janus - antropolożka, badaczka, członkini zarządu Centrum Cyfrowego, kuratorka i współautorka projektu Laboratorium muzeum, absolwentka studiów doktoranckich w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ. Interesuje ją społeczna rola instytucji kultury oraz ich relacje z odbiorcami, specjalizuje się w badaniu doświadczenia zwiedzających w muzeach. W swojej pracy akademickiej zajmuje się analizą współczesnych reprezentacji i praktyk pamięciowych związanych z tzw. trudnym dziedzictwem, doświadczeniami przemocy i konfliktu.


Oprowadzanie odbędzie się w dwóch turach: o godz. 18.30 i 20.15. Liczba miejsc ograniczona.