Rezydencje artystyczne
8-28.06.2015

Co Cię łączy z Buenos Aires? – zaproszenie do projektu

Kobieta trzyma w dłoniach owalną ramkę, w której znajdują się dwa czarno-białe zdjęcia.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Florencia Levy, argentyńska artystka, w ramach projektu realizowanego w Muzeum POLIN w okresie od 8 do 28 czerwca zamierza dokonać filmowej rekonstrukcji wspomnień polskich Żydów, którzy opuścili kraj w czasie II wojny światowej.

Przeprowadziła w tym celu wiele wywiadów z członkami społeczności w rodzinnym Buenos Aires. Rozmawiała nie tylko z emigrantami, ale również z ich dziećmi i wnukami. Artystka chce w ten sposób ustalić, jak tradycje i wspomnienia są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Ale też w jaki sposób są adoptowane do nowych warunków życia.

Podczas pobytu w Polsce Levy spróbuje umiejscowić na mapie współczesnej Warszawy przywiezione z Argentyny wspomnienia i obrazy. Artystka zaprosi również do dialogu z nimi oraz współtworzenia projektu członków środowisk żydowskich stolicy.

Do udziału w tym przedsięwzięciu zapraszamy osoby, które chciałyby podzielić się przed kamerą swoją codziennością. Finalnym efektem projektu będzie film, w którym skonfrontowane zostaną dwie perspektywy i dwa doświadczenia miasta: współczesnej społeczności żydowskiej w Warszawie oraz tych, którzy stąd wyjechali i nigdy nie wrócili, ale dla których wspomnienie Warszawy jest ciągle ważne i żywe.

Osoby zainteresowane udziałem w projekcie prosimy o kontakt: [email protected].

Pobyt twórczy artystki zakończy spotkanie z nią, które odbędzie się 25 czerwca o godz. 18:00 w siedzibie muzeum. Spotkanie poprowadzi dr Izabella Main, historyczka i antropolożka związana z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej i Centrum Badań Migracyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wstęp wolny.

Artystka opowiada o projekcie

Więcej o artystce:

Florencia Levy – absolwentka Central Saint Martins College of Arts and Design w Londynie i Państwowego Instytutu Sztuki w Buenos Aires. Uczestniczka programów rezydencyjnych ośrodków takich, jak Taipei Artist Village, Batiscafo Residency w Hawanie, południowo-koreańskim Gyeonggi Creation Center i Sapporo Artist in Residency. Swoje prace prezentowała na wystawach m.in. w: Państwowym Muzeum Sztuk Pięknych w Buenos Aires i Moskiewskim Muzeum Sztuki Współczesnej. 

Więcej o rezydencjach artystycznych w muzeum: www.polin.pl/rezydencje

Program rezydencji artystycznych w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN pt. „Muzeum Otwarte – edukacja w działaniu”  jest realizowany  w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Realizacja projektu dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”