Spotkanie

16.09.2019

Czym jest edukacja żydowska? – spotkanie z cyklu Żydowskie ABC

Czym charakteryzuje się edukacja żydowska? Jakie są jej zasadnicze cele? Odpowiedzi poznamy podczas spotkania z cyklu Żydowskie ABC. 

16 września (poniedziałek), godz. 18.00, wstęp wolny

"Oddech dzieci spieszących do szkoły podtrzymuje świat" (Szabat 119 b) to jedna z wielu sentencji z Talmudu, kładących nacisk na znaczenie nauki w życiu. Warszawska szkoła żydowska Lauder-Morasha, która w tym roku obchodzi 25-lecie działalności, wybrała ją za swoje motto.

Czym charakteryzuje się edukacja żydowska? Jakie są jej zasadnicze cele? Z czego wynika, że zdobywanie wiedzy i umiejętności, wszechstronne rozwijanie intelektu to bardzo istotna żydowska wartość? Co odróżnia szkołę żydowską i inne instytucje zajmujące się nauczaniem od instytucji nieżydowskich? Jakie główne modele tej edukacji obecnie występują na świecie?
 
Zapraszamy na spotkanie, na którym ważni przedstawiciele środowisk żydowskich, zajmujący się edukacją żydowską w Polsce, pomogą nam odpowiedzieć na te i inne pytania. Gośmi spotkania będą:
  • Helise Lieberman – założycielka i pierwsza dyrektorka Zespołu Szkół Lauder-Morasha w Warszawie. Obecnie Executive Director of the Taube Center for the Renewal of Jewish Life Foundation in Poland.
  • Dorota i Baruch Ciesielscy – dyrektorzy Lauder E-School w Polsce oraz dyrektorzy letnich obozów wypoczynkowo-edukacyjnych Fundacji Laudera.
  • Karolina Szykier-Koszucka – obecna Dyrektorka ds. Edukacji Żydowskiej w Szkole Lauder-Morasha.
 
Dyskusję poprowadzi Piotr Kowalik z Muzeum POLIN.
 

Ze względu na przepisy pożarowe, po wyczerpaniu miejsc siedzących wejście na wydarzenie nie będzie możliwe. Nie ma możliwości zajmowania miejsc dla osób, których nie ma na sali.

02.09.2019