Spotkanie

18.09.2019

Czytelnia POLIN: Ari Folman, David Polonsky "Dziennik Anny Frank"

Zapraszamy na spotkanie z Ari Folmanem – jednym z autorów graficznej adaptacji światowego klasyka literatury, jakim jest Dziennik Anne Frank. Spotkanie poprowadzi Michał Nogaś.

18 września (środa), godz. 18.00, wstęp wolny

W 2017 roku fundacja Anne Frank Fonds z siedzibą w Bazylei zaprosiła Ariego Folmana i Davida Polonsky’ego – wybitnych twórców nominowanych do Oscara za film „Walc z Baszirem” – do stworzenia nowej adaptacji Dziennika Anne Frank. Tekst został oparty na wydaniu Dziennika w opracowaniu Mirjam Pressler, przy czym w wielu miejscach znalazły się w nim oryginalne fragmenty lub bezpośrednie nawiązania. Ilustracje Polonsky’ego dopełniają całości dzieła przepiękną kreską i kolorem.

W Dzienniku Anne Frank Folman błyskotliwie połączył oryginalny tekst z fikcyjnymi dialogami, a David Polonsky zilustrował go zdecydowaną kreską i wyraźną kolorystyką, wskazując nowe perspektywy odczytania tekstu Anne Frank. Z kolei przystępna i niebywale atrakcyjna forma otwiera dostęp do nowych czytelników. Obaj artyści starali się podkreślić poczucie humoru Frank, jej umiejętność spojrzenia w głąb drugiego człowieka i nietuzinkową interpretację sytuacji, w jakiej się znalazła czternastoletnia wówczas dziewczyna.

Graficzna wersja Dziennika Anne Frank już stała się głośna, jest porównywany m.in. do kultowego Mausa Arta Spiegelmanna i doczekała się już wielu wydań zagranicznych, w tym angielskiej, francuskiego i niemieckiego.

Książka ukazała się w czerwcu br. nakładem Wydawnictwa STAPIS.

31.07.2019