Spotkanie
22.05.2017

Relacja audio: Dybuk. Opowieść o nieważności świata - Czytelnia POLIN

Dybuk
fot. Flickr

"Tam, gdzie znajduje się grób Nachmana, jest raj, ale zaledwie metr dalej – już piekło"

Premiera książki Krzysztofa Kopczyńskiego i Anny Sajewicz "Dybuk. Opowieść o nieważności świata" oraz pokaz filmu dokumentalnego "Dybuk. Rzecz o wędrówce dusz".

Do Humania na Ukrainie co roku przyjeżdża 30 tysięcy chasydów. Modlą się na grobie cadyka Nachmana, pochowanego na cmentarzu ofiar powstania z 1768 roku, podczas którego Kozacy wymordowali tysiące Żydów i Polaków. Mieszkańcy miasta boją się chasydzkich biznesmenów wspieranych przez władze, a chasydzi – antysemityzmu. Na konflikt ekonomiczno-religijny nakłada się skomplikowana sytuacja polityczna Ukrainy. Film i książka powstawały w latach 2008-2017. Autorzy nie stają po żadnej stronie. Czasem dopuszczają do głosu dybuki – biedne dusze, które po śmierci nie znalazły spokoju i błagają o wsparcie jakiegokolwiek boga.

Krzysztof Kopczyński – wykładowca w Instytucie Polonistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. Reżyser i producent filmów dokumentalnych nagradzanych w kilkudziesięciu krajach. Członek Europejskiej Akademii Filmowej i Polskiej Akademii Filmowej.

Anna Sajewicz – absolwentka filmoznawstwa oraz kultury Rosji i narodów sąsiednich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Specjalistka w dziedzinie kinematografii rosyjskiej. Autorka esejów i recenzji oraz tłumaczka z języka rosyjskiego i ukraińskiego

Rozmowę poprowadził Roman Imielski z Gazety Wyborczej.

  • Film: "Dybuk. Rzecz o wędrówce dusz", scenariusz i reżyseria: Krzysztof Kopczyński
  • Książka: "Dybuk. Opowieść o nieważności świata", Krzysztof Kopczyński i Anna Sajewicz


Zwiastun filmu:

 

Jeżeli chcą Państwo otrzymywać zaproszenia na wydarzenia naukowe, popularnonaukowe, spotkania
oraz dyskusje organizowane w Muzeum POLIN, zapraszamy do podawania swojego adresu
poczty elektronicznej (po kliknięciu w link poniżej).

TAK, CHCĘ OTRZYMYWAĆ ZAPROSZENIA >>