Spotkanie
28.01.2019

Relacja audio: Holokaust. Nowa historia - Czytelnia POLIN

"Holokaust. Nowa historia" Laurence Rees
fot. Prószyński i S-ka

Jak i dlaczego zostało wymordowanych niemal sześć milionów Żydów przy użyciu przemysłowych metod, pod nadzorem aparatu państwowego Trzeciej Rzeszy? Jaki jest dziś wpływ Holokaustu na naszą świadomość, jak istotna jest pamięć o Zagładzie w kontekście dochodzących współcześnie do głosu, ekstremizmów? Spotkanie wokół książki poprowadził Remigiusz Grzela.

Wysłuchaj nagrania ze spotkania (28.01.2019):

Po setkach rozmów z ocalałymi z Zagłady, z jej sprawcami i naocznymi świadkami, przeprowadzonych w ciągu 25 lat, w swojej najnowszej książce Laurence Rees łączy ich świadectwa, w większości nigdy niepublikowane, z najnowszymi ustaleniami historyków, tworząc chronologiczną opowieść o największej zbrodni popełnionej w XX wieku w Europie.

Rees dowodzi, że choć fundamentem ideologii nazistowskiej była nienawiść do Żydów, to nie sposób zrozumieć ich tragedii w oderwaniu od hitlerowskich planów systematycznej likwidacji milionów innych ludzi: niepełnosprawnych fizycznie i intelektualnie, komunistów, Romów, Polaków, Rosjan. Odkrywa także wewnętrzne machinacje na najwyższych szczytach kierownictwa nazistowskiego państwa, pokazując, że Holokaust nie był starannie zaplanowaną akcją, podjętą wskutek jednego rozkazu, ale efektem szeregu drobnych decyzji, zapadających na różnych szczeblach władzy w wyniku lokalnych inicjatyw i indywidualnych ambicji, a czasem zwykłego przypadku, które skumulowały się, doprowadzając do powstania fabryk śmierci i popełnienia bezprzykładnych w dziejach ludzkości okrucieństw.

Laurence Rees - brytyjski historyk, autor licznych książek i filmów dokumentalnych poświęconych II wojnie światowej. Do najważniejszych publikacji autora należą: "Naziści. Ostrzeżenie historii", "Hitler i Stalin. Wojna stulecia", "Auschwitz. Naziści i ostateczne rozwiązanie", "Kaci i ofiary. Okrucieństwa II wojny światowej i ich sprawcy", "Za zamkniętymi drzwiami. Kulisy II wojny światowej" oraz "Złowroga charyzma Adolfa Hitlera". Większości publikacji towarzyszą filmy dokumentalne, realizowane przez autora dla telewizji BBC.

W spotkaniu poświęconym książce wzięli udział:

  • Alina Świdowska - szefowa Stowarzyszenia Drugie Pokolenie, aktorka Teatru Żydowskiego, córka lekarki z getta Adiny Blady-Szwajger,
  • Aleksandra Leliwa-Kopystyńska - przewodnicząca Stowarzyszenia "Dzieci Holocaustu",
  • dr Krzysztof Persak  - Muzeum POLIN.
     

Każdy, kto szuka wyjaśnienia genezy i przebiegu Holokaustu, musi sięgnąć po wspaniałą książkę Laurence’a Reesa – wyczerpującą, a jednocześnie w pełni zrozumiałą, opartą na najnowszych badaniach i wzbogaconą o wstrząsające wywiady.

Profesor Sir Ian Kershaw – historyk i pisarz

Wagony bydlęce, komory gazowe, obozowy drut, wzbijające się w niebo słupy czarnego dymu. Brytyjski historyk ukazuje koszmar Zagłady z szokującym naturalizmem. Jesteśmy świadkami niewyobrażalnych ludzkich cierpień i równie niewyobrażalnego ludzkiego bestialstwa. Takiej książki o Holokauście jeszcze nie było.

Piotr Zychowicz - publicysta historyczny

Arcydzieło, jak dotąd najlepsza książka Laurence'a Reesa. Rees analizuje każdy aspekt Holokaustu, od narodzin idei, aż do wyzwolenia obozów koncentracyjnych. Opowiada całą historię najbardziej haniebnego okresu w dziejach ludzkości.

Andrew Roberts - historyk

 

Książkę wydało Wydawnictwo Prószyński.

Wydarzenie z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście, który przypada 27 stycznia.