Spotkanie

8.04.2019

Czytelnia POLIN: Józef Hen "Oko Dajana"

Oko Dajana, Pingpongista - Józef Hen - Czytelnia POLIN
fot. Sonia Draga

W ramach cyklu Czytelnia POLIN zapraszamy na spotkanie z Józefem Henem - autorem książek "Oko Dajana" (1972) i "Pingpongista" (2008), które połączono w jeden zbiór poruszający temat antysemityzmu. Pierwsza dotyczy kampanii antysemickiej w 1968 roku, druga opowiada o dramatycznych wydarzeniach wojennych. Spotkanie poprowadzi Remigiusz Grzela.

8 kwietnia (poniedziałek), godz. 18.00, wstęp wolny

Czerwiec 1967 – marzec 1968. Partia Gomułki i Moczara rozpętuje haniebną kampanię antysemicką, nazywając ją walką z "syjonistami". Józef Hen reaguje jak na pisarza przystało: publikuje w paryskiej "Kul­turze" pod pseudonimem "Korab" wysokiej klasy opowiadania z cyklu Oko Dajana (1969–1972). "Korab" odnosi sukces, jego teksty są przekładane na francuski, włoski, niemiecki, angielski. Często są również cytowane. Autor wpi­sany zostaje na czarną listę, z zakazem wyjazdów za granicę.

Czterdzieści jeden lat później, w 2008 roku, Józef Hen pisze wstrzą­sającą powieść Pingpongista. Miasteczko, w którym podczas okupacji dokonała się zbrodnia, nazywa się tu Cheremiec, ale nie ma wątpliwo­ści, że inspiracją literacką była tragedia Żydów spalonych w Jedwab­nem. Narratorem jest przybyły na uroczystości rocznicowe sędzia z Brooklynu, Mike (znany mieszkańcom jako Michaś). Usiłował wtedy uratować życie swojemu rówieśnikowi, znakomitemu pingpongiście, któremu obiecał rewanż. Bezskutecznie.

Mi­nęło sześćdziesiąt lat, Mike wdziera się w sumienia świadków zbrod­ni, także i tych kilku wciąż żyjących uczestników. Wśród nich znajduje się ksiądz, który wyznaje Mike’owi, że dręczą go podjęte wtedy decyzje. Żałuje, że nie wykonał wówczas księżowskiego zadania, nie przeciwstawił się zbrodni.

Obie książki połączono w jeden zbiór, który porusza bolesny temat antysemityzmu.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Sonia Draga.

04.03.2019