Koncert

12.06.2018

Dzieci historii – koncert z okazji roku Ireny Sendlerowej

koncert, Irena Sendlerowa, rok Ireny Sendlerowej, 2018
fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Dzieci historii – to uroczysty koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I st. nr 1 im. Oskara Kolberga w Warszawie oraz wspaniałych artystów: Royal String Quartet, tria w składzie: Maciej Grzybowski, Maciej Przestrzelski i Krzysztof Zbijowski i inni. Wzruszającym momentem będzie również spotkanie z córka Ireny Sendlerowej, Panią Janiną Zgrzembską, oraz osobami uratowanymi z getta przez bohaterkę koncertu.


12 czerwca (wtorek), godz. 14.00, wstęp wolny  

Impreza jest zorganizowana z okazji obchodów roku Ireny Sendlerowej i poświęcona pamięci jej bohaterskich czynów. Będzie także refleksją na temat życia, miłości i przemijania.

Po raz pierwszy w naszym muzeum wystąpią uczniowie Szkoły Muzycznej im. Oskara Kolberga, która mieści się na terenie byłego getta, przy ul. Świętojerskiej 24. Zaproszenie na ten koncert przyjęli wybitni polscy artyści oraz uczniowie szkoły muzycznej ze Zgierza i ze Lwowa (Ukraina).

Wyjątkową atrakcją koncertu będzie występ światowej sławy  kwartetu smyczkowego Royal String Quartet oraz prawykonanie utworu pt. Yiddish Dances polskiej kompozytorki młodego pokolenia, Aleksandry Chmielewskiej, na trio: fortepian, skrzypce i klarnet.

W pierwszej części koncertu, obok występu wyżej wymienionych usłyszymy uczniowski kwintet akordeonowy oraz utwory na bandurę, ukraiński instrument narodowy.

W drugiej części wystąpią soliści, chór i orkiestra warszawskiej Państwowej Szkoły Muzycznej im. Oskara Kolberga. Będzie można usłyszeć utwory Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszko, Henryka Wieniawskiego i kompozytorów współczesnych.

Będzie to koncert pełen wspaniałej muzyki i młodzieńczego entuzjazmu, gwarantujący niezapomniane przeżycia zarówno dla występujących jak i słuchaczy.

Program koncertu:

  • 2 polskie utwory na chór dziecięcy a’capella
  • F. Chopin – dwa utwory grane przez pianistów
  • S. Moniuszko – „Prząśniczka” opr. na flet i orkiestrę (solo Zosia Rodowicz)
  • H. Wieniawski – Legenda, opr. na skrzypce i orkiestrę (solo Ania Ciszewska)
  • Kwintet akordeonowy: Suita izraelska Johanna de Vith’a i „Little story” Janusza Wojtanowicza


Organizatorzy

Współpraca

Partner

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Scenę Muzyczną wspiera LOTTO

23.05.2018