Muzeum
11.10 - 28.11.2019

From Near and Far Away. Dissenting Receptions of Jewish Warsaw - wystawa

wystawa prac artystów-rezydentów POLIN na Jerusalem Biennale - Na zdjęciu na trawniku rozłożone są cegły, na cegłach leżą drobne przedmioty, obiekty z jednej z instalacji artystycznych z Muzeum POLIN
Na zdjęciu na trawniku rozłożone są cegły, na cegłach leżą drobne przedmioty, obiekty z jednej z instalacji artystycznych z Muzeum POLIN, fot. B. Górka / Muzeum Historii Żydów Polskich

W Jerozolimie 10 października rozpoczyna się IV edycja Jerusalem Biennale – inicjatywy łączącej świat sztuki współczesnej i tematyki żydowskiej. W ramach biennale zostanie zaprezentowana wystawa "From Near and Far Away. Dissenting Receptions of Jewish Warsaw", stanowiąca wybór prac artystów, którzy brali udział w rezydencjach artystycznych w Muzeum POLIN. 

11 października - 28 listopada 2019, Hebrew Union College, Jerozolima

Wystawa "From Near and Far Away. Dissenting Receptions of Jewish Warsaw" prezentuje różnorodne podejścia artystów i artystek do tematu dziedzictwa żydowskiego Warszawy. Warszawa bywa tu niekiedy traktowana literalnie, z odwołaniem do jej wielokulturowej historii oraz przedwojennej i powojennej geografii, niekiedy zaś szerzej, jako metonimia Polski – kraju przodków dla wielu Żydów i istotnego punktu odniesienia dla znacznej części żydowskiej diaspory.

Prace artystów i artystek z Polski, Izraela, Czech, Turcji, Holandii, Argentyny, Brazylii, Kanady, Niemiec eksplorują z różnorodnych perspektyw i za pomocą różnorodnych mediów temat żydowskiej tożsamości, obecności, braku i śladów Żydów w warszawskiej/polskiej pamięci oraz we współczesności. Różnorodne interpretacje i punkty widzenia, wychodząc od mikrohistorii, prowokują uniwersalne pytania, wykraczające daleko poza lokalny kontekst.

Na wystawie prezentowane są prace lub dokumentacje projektów następujących artystów: Luísa Nóbrega, Eliane Esther Bots, Tamara Moyzes i Shlomi Yaffe, Jasmine Bakalarz, Itay Ziv, Hubert Czerepok, Florencia Levy, Aslı Çavusoglu i CENTRALA: Simone De Iacobis i Małgorzata Kuciewicz, Lukas Ligeti, Maya Schweizer, Hagar Cygler, Patrycja Orzechowska.

Kuratorka: Ewa Chomicka, współpraca: Magda Konopka

 

IV edycja Jerusalem Biennale odbywa się pod hasłem "For Haven’s Sake!". Wystawy będą prezentowane w 12 lokalizacjach w Jerozolimie, a w przedsięwzięciu weźmie udział około 200 artystów i artystek z 15 krajów. 

Jerusalem Biennale 2019

Więcej o Jerusalem Biennale >>