Warsztaty

21.01.2018

Hafty intymne – warsztaty dla kobiet z Elizą Proszczuk

Hafty intymneHafty intymneHafty intymneHafty intymneHafty intymneHafty intymneHafty intymneHafty intymne
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

W nawiązaniu do pracy Elizy Proszczuk prezentowanej na wystawie "Krew. Łączy i dzieli" zapraszamy kobiety w różnym wieku na warsztat twórczy, podczas którego uczestniczki będą tworzyły hafty intymne, wyszywając swoje życzenia lub wybrane, znaczące dlań cytaty.


21 stycznia (niedziela), godz. 12.00 – 14.30, BRAK WOLNYCH MIEJSC

Materiałem, na którym będzie tworzony haft, będzie zasłona prysznicowa – materiał, który ma dwie strony. Która z tych stron jest kulturowo ważniejsza? Czy ta, która styka się z naszym ciałem podczas kąpieli i daje poczucie intymności, czy ta, która widziana jest z zewnątrz?

Balansując między znaczeniami "dwóch stron" – zasłony, haftu, tego co zakryte i odkryte – podczas warsztatu uczestniczki odniosą się do prezentowanej na wystawie pracy: sukienki, uszytej przez Proszczuk z jagnięcych błon oraz wyhaftowanej czerwoną nicią. Warsztat otworzy pole do przedyskutowania i twórczego przepracowania pytań o tradycyjne role przypisywane kobietom w kulturze żydowskiej i chrześcijańskiej – oraz znaczenie związanych z nimi rytuałów.


Eliza Proszczuk – malarka, autorka instalacji, kolaży, performerka, absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Balansuje między sztuką zaangażowaną społecznie a sztuką osobistą, prywatną, subiektywną. Bliskie są jej słowa Piera Paolo Pasoliniego: "Kultura jako więzienie, sztuka jako wyzwolenie".

Przeczytaj wywiad z artystką o pracy prezentowanej na wystawie "Krew. Łączy i dzieli" >>

 

Mecenas

 

Współorganizator

13.12.2017