Film

„Hannah i jej siostry” – pokaz filmu i prelekcja

Kobieta i mężczyzna rozmawiają.
Kadr z filmu

W Dniu Dziękczynienia w Nowym Jorku spotykają się Hannah (Mia Farrow), Holly (Dianne Wiest) i Lee (Barbara Hershey) oraz ich rodzice i partnerzy. Rozpoczyna się rodzinny dramat pełen allenowskiego humoru. A przy okazji okazuje się, że Woody Allen również podziwia nowojorczyka Franka Stellę! Jeden z bohaterów „Hannah i jej siostry” z aprobatą porównuje dzieła przyjaciela do twórczości artysty. Film obsypany nagrodami, m.in. Oscarem za scenariusz i drugoplanowe kreacje Michaela Caine’a i Dianne Wiest.

Przed filmem wysłuchamy wstępu dr Krystyny Mazur na temat życia społeczno-kulturalnego Nowego Jorku.

Krystyna Mazur wykłada w Ośrodku Studiów Amerykańskich na Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuje się literaturą i filmem amerykańskim. Otrzymała doktorat z Uniwersytetu Cornell (jej praca doktorska, Poety and Repetiton ukazała się w Routlege w 2005 roku) a od 1994 roku pracuje i uczy w Polsce. Jej publikacje dotyczą modernistycznej i współczesnej literatury amerykańskiej, literatury mniejszości narodowych i filmu. Obecnie pisze książkę o amerykańskich reżyserkach filmu eksperymentalnego z perspektywy queer studies.

"Hannah i jej siestry", reż. Woody Allen, 1986

13 czerwca, godz. 19.00, wstęp wolny.

Pokaz filmu towarzyszy wystawie Frank Stella i synagogi dawnej Polski" prezentujacej nie tylko niezwykłe prace nowojorskiego twórcy, ale również fascynującą historię ich powstania. Po raz pierwszy reliefy z cyklu Polskie miasteczka (Polish Village series) zestawione zostały ze źródłami inspiracji Stelli, a więc przedwojennymi zdjęciami i rysunkami pomiarowymi synagog.

Więcej informacji o wystawie: polin.pl/frank-stella-i-synagogi-dawnej-polski.

 

Mecenas     Sponsorzy  
 
Patroni   Partner   Współorganizatorzy   Wspólna instytucja kultury
     

Patroni medialni