Warsztaty

Historia zawarta w drewnie – synagogi dawnej Polski

Fragment sklepienia i scian pomieszczenia wyglądającego jak świątynia
Bóżnica w Olkiennikach, zwieńczenie bimy i wnętrze kopuły, fot. Sz. Zajczyk, ok. 1936, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk

Synagoga to miejsce spotkania i centrum życia społeczności żydowskiej. Jak drewniane synagogi wyglądały w czasach, gdy w Polsce istniało ich kilkaset?

Zapraszamy na warsztaty, w czasie których wyjaśnimy, jakie są najważniejsze elementy każdej synagogi i jakie są jej społeczne funkcje.

Pokażemy też różnorodność społeczności żydowskiej, która jak w lustrze odbija się w dawnych bożnicach – w ich architekturze i charakterze.

Świat synagog będziemy odkrywać również poprzez medium sztuki – zwiedzimy wystawę „Frank Stella i synagogi dawnej Polski”, próbując odczytać ją w taki sposób, by do każdego i każdej przemówiła osobiście.

Prowadząca Agnieszka Popławska ukończyła psychologię społeczną, od wielu lat działa na rzecz różnorodności oraz praw człowieka. Mieszkała w Niemczech i Izraelu. Od 1,5 roku pracuje w Muzeum POLIN jako specjalistka ds. edukacji-przewodniczka.

5 marca, godz. 11.00–14.00, wstęp wolny, wymagana rezerwacja miejsc przez internet.

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

Warsztaty towarzyszą wystawie Frank Stella i synagogi dawnej Polski prezentujacej nie tylko niezwykłe prace nowojorskiego twórcy, ale również fascynującą historię ich powstania. Po raz pierwszy reliefy z cyklu Polskie miasteczka (Polish Village series) zestawione zostały ze źródłami inspiracji Stelli, a więc przedwojennymi zdjęciami i rysunkami pomiarowymi synagog.

Mecenas  Sponsorzy 
 
Patroni Partner Współorganizatorzy Wspólna instytucja kultury
   

Patroni medialni