Kultura
4-6.10.2017

Jaki będzie taniec przyszłości? – taneczny performens w holu muzeum

To dance
fot. materiały prasowe

Zapraszamy do niezwykłego kontaktu ze sztuką – przez trzy dni będziemy mogli podpatrywać przy pracy niemiecką tancerkę i choreografkę Christinę Ciupke, która będzie prowadzić w holu Muzeum POLIN otwarte próby. Inspirując się architekturą budynku, będzie tworzyć choreografię opartą na dziele Water Motor autorstwa legendy tańca współczesnego Trishy Brown. 

  • 4-6 października (środa - piątek), godz. 14:00 - 17:00, hol główny, wstęp wolny

W ramach tego projektu, zatytułowanego "To dance", choreografka tworzy koncepcję swojego dzieła wraz z dramaturgiem Igorem Dobricicem.

Christine Ciupke jest w Polsce rezydentką projektu Performing Europe, prowadzonego w Polsce przez Fundację Ciało/Umysł. Artystka w swojej pracy bada obszary, w których bliskość i dystans, poczucie czasu i bycia razem wśród publiczności i wykonawców są nieustannie negocjowane.

O swoim najnowszym projekcie Ciupke pisze: „Nasze zainteresowanie tradycyjnym, odziedziczonym z przeszłości „oprzyrządowaniem“ tanecznego występu wiąże się z dążeniem do ponownego rozważenia kwestii przyszłości tańca. W ciągu ostatnich czterech lat, w następujących po sobie stopniowo etapach, przebadaliśmy na nowo różnorodne komponenty bez których taniec, rozumiany jako wydarzenie o charakterze teatralnym, nie mógłby funkcjonować. Jedynym aspektem który nie został ujęty w naszych badaniach jest akt performatywny – czyli sam taniec. Obecnie znajdujemy się na etapie powracania do pojęcia ciała w tańcu, wyobrażając je sobie w odosobnieniu, jako swoisty obiekt choreograficzny. Zaproszenie do Warszawy i okazja do umieszczenia owego obiektu w muzeum, czyli miejscu gdzie przeszłość jest jednocześnie uwieczniania i przekraczana, stwarza nam możliwość do zaprezentowania naszego projektu w zupełnie nowym i rozległym kontekście. Jeśli bowiem istnieje ścieżka łącząca pamięć z utopią, bez wątpienia biegnie ona poprzez ciało w tańcu.”

Więcej o Christine Ciupke i jej projektach: www.christinaciupke.com