Wykład

Jakie funkcje pełniła synagoga w dawnej Rzeczpospolitej? (Relacja wideo)

Niezależnie od tego, czy była murowana, czy drewniana – synagoga stanowiła jeden z najważniejszych punktów na mapie dzielnicy żydowskiej. Była wizytówką gminy, świadectwem jej zamożności i pozycji. W niej skupiało się życie społeczności żydowskiej, nie tylko ściśle religijne, bo synagoga dawała możliwość pokazania swojej pozycji społecznej, zarówno podczas liturgii, jak i poprzez różnego rodzaju działania fundacyjne czy dobroczynne. Synagogi pełniły także funkcje lokalnej twierdzy czy więzienia.

Prof. Anna Michałowska-Mycielska, wykładowczyni w Centrum Badania i Nauczania Dziejów i Kultury Żydów w Polsce im. Mordechaja Anielewicza, opowiedziała również, jaki był układ dawnych synagog, do czego służyły poszczególne pomieszczenia i jak były wyposażone.

Wykład odbył się 2 marca w Muzeum POLIN

 

Wykład towarzyszy wystawie „Frank Stella i synagogi dawnej Polski" prezentującej nie tylko niezwykłe prace nowojorskiego twórcy, ale również fascynującą historię ich powstania. Po raz pierwszy reliefy z cyklu Polskie miasteczka (Polish Village series) zestawione zostały ze źródłami inspiracji Stelli, a więc przedwojennymi zdjęciami i rysunkami pomiarowymi synagog.

Więcej informacji o wystawie: polin.pl/frank-stella-i-synagogi-dawnej-polski.

 

Mecenas     Sponsorzy  
 
Patroni   Partner   Współorganizatorzy   Wspólna instytucja kultury
     

 

Patroni medialni