Spacer
16 października 2016

"Karaimi, prawosławni i mormoni" – międzykulturowy spacer

Karaimi, mormoni i prawosławni - międzykulturowy spacer
Karaimi, mormoni i prawosławni - międzykulturowy spacer, fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Muzeum POLIN i Centrum Wielokulturowe zapraszają na autorski spacer przygotowany przez uczestniczki kilkutygodniowego kursu dla przewodników miejskich i migrantów.

  • 16 października 2016, godz. 14.00-16.00
  • wstęp wolny

Spacer rozpoczniemy od nagrobka z kamienną księgą, naprzeciw cerkwi św. Jana Klimaka na cmentarzu prawosławnym na Woli. W trakcie spaceru odwiedzimy cerkiew, zwiedzimy cmentarz prawosławny i  cmentarz Karaimów. Spacer będzie także  okazją do odwiedzenia centrum Mormonów, którzy bardzo chętnie jako co-przewodnicy opowiedzą o najważniejszej dla nich księdze.

Podczas naszej wycieczki zobaczymy jacy ludzie zapisali swoje imiona na kartach dziejów Warszawy. Co łączy Aleksandra Gudzowatego, profesora Nowosielskiego, budowniczych Warszawy, generała Starynkiewicza i ofiary Wielkiego Głodu? Przejdziemy od kamiennych ksiąg nagrobnych do Księgi Mormonów. Poznamy anegdoty o krymskich Karaimach i świat wyznawców Kościoła Świętych Dnia Ostatniego oraz miejsce spoczynku Króla Kawioru.

Prowadzące:

  • Elżbieta Gliszczynska - reemigrantka, w USA spędziła 30 lat. Przewodnik miejski po Warszawie i przewodnik po ogrodzie botanicznym w Powsinie.
  • Małgorzata Małachowska - warszawianka, aktywistka, zaangażowana w poprawę losu osób niepełnopsrawnych, debitująca pisarka i przewodniczka
  • Natalia Kravets - nauczycielka z Ukrainy, z Krymu, podróżniczka, pasjonatka historii Ukrainy i Krymu, początkująca przewodniczka

Spotykamy się o godzinie 14.00 przy wejściu od strony ul. Wolskiej na cmentarz prawosławny na Woli.

Ze względu na teren spaceru, prosimy o zabranie wygodnych butów. Trasa ma wiele barier dla osób poruszających się na wózkach. Spacer obejmuje wejście do cerkwi, w związku z tym prosimy kobiety o zabranie nakrycia głowy.

Spacer powstał w ramach kursu „Wielowarszawa – kultury, przestrzenie, nasze historie” dla przewodników miejskich i migrantów. Osoby uczestniczące w kursie podczas spotkań i warsztatów przez kilka tygodni rozwijały kompetencje międzykulturowe oraz poszerzały wiedzę o Warszawie – jej wielokulturowym dziedzictwie i współczesnej różnorodności. W ramach kursu powstały cztery ścieżki zwiedzania Warszawy. Zapraszamy także na pozostałe spacery:


Kurs dla przewodników miejskich i migrantów „Wielowarszawa – kultury, przestrzenie, nasze historie” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”.

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

Partner wydarzenia