Edukacja

Karski i Władcy Ludzkości

Kadr z kreskówki o Janie Karskim
fot. Kino Świat

Przedpremierowy pokaz filmu dla nauczycieli i spotkanie z Katką Reszke.

Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz dystrybutor filmu Kino Świat zapraszają na pokaz filmu Sławomira Grünberga „Karski i Władcy Ludzkości”.

Pokaz odbędzie się 10 kwietnia 2015 r. w godz.15:30–17:30 w audytorium Muzeum POLIN przy ul. Anielewicza 6 w Warszawie.

Po spotkaniu odbędzie się dyskusja z Katką Reszke, współautorką scenariusza. 

Spotkanie jest realizowane w ramach programu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe.

Informacje o filmie

Film wybitnego dokumentalisty Sławomira Grünberga o Janie Karskim – bohaterze Polskiego Państwa Podziemnego, którego amerykański „Newsweek” uznał za jedną z najwybitniejszych postaci XX wieku. Film został zrealizowany w nowatorskiej formule łączącej unikalne materiały archiwalne i sekwencje animowane.

Jan Karski, pseudonim „Witold”, jako pierwszy człowiek na świecie ujawnił przed państwami zachodniej koalicji okrucieństwa i masowe zbrodnie, jakich hitlerowcy dopuszczali się terenie Polski. Był emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego, potajemnie wysłanym do warszawskiego getta z misją rozpoznania, jak wygląda sytuacja Żydów w przededniu „ostatecznego rozwiązania”.

 Jego celem było przekazanie światu wstrząsających informacji o tragedii narodu żydowskiego. „Jeżeli nie będzie interwencji aliantów, to w ciągu półtora roku ludność żydowska przestanie istnieć” – napisał Karski.

Tzw. Raport Karskiego oparty był głownie na wiedzy, którą ten zdobył jako naoczny świadek. Niestety, informacje o Holokauście przemycone przez Karskiego na Zachód, znalazły się wówczas na 16. stronie „New York Timesa”.

Kilka lat temu amerykański „Newsweek” uznał Jana Karskiego za jedną z najwybitniejszych postaci, a jego wojenną misję określił jako jeden z moralnych kamieni milowych cywilizacji dwudziestego stulecia.

Niekwestionowanym walorem filmu są animowane rekonstrukcje wielu scen, takich jak aresztowanie Karskiego przez Gestapo, jego dwukrotne wejście do warszawskiego getta oraz obozu przejściowego w Izbicy oraz liczne rozmowy z „władcami ludzkości”, m.in. ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Anthonym Edenem czy prezydentem USA Franklinem D. Rooseveltem.

Z kolei wśród materiałów archiwalnych pokazane zostały nigdy wcześniej niewykorzystane wywiady przeprowadzone przez E. Thomasa Wooda, współautora książki: „Karski – opowieść o emisariuszu” oraz mało znane materiały archiwalne filmowe i fotograficzne.

W filmie oprócz archiwalnych nagrań samego Jana Karskiego widzowie będą mieli okazję zapoznać się z wypowiedziami osób, które dobrze go znały, w tym m.in. słynnego amerykańskiego politologa prof. Zbigniewa Brzezińskiego, oficjalnego biografa Winstona Churchilla Sir Martina Gilberta oraz byłego ministra spraw zagranicznych prof. Władysława Bartoszewskiego.

Informacje o gościu specjalnym

Katka Reszke jest badaczką kultury i tożsamości żydowskiej, dokumentalistką i fotografką urodzoną i wychowaną we Wrocławiu. Zdobyła tytuł doktora edukacji żydowskiej na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, tytuł magistra kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim oraz dyplom studiów żydowskich z Oxford Centre for Hebrew and Jewish Studies.

Jest autorką książki „Powrót Żyda: Narracje tożsamościowe trzeciego pokolenia Żydów w Polsce po Holokauście”. Udziela wykładów w instytucjach edukacyjnych i kulturalnych w Ameryce Północnej i w Europie. Wśród jej filmów znajdują się takie tytuły jak: „Powroty Szymona”, „Magda” czy „Coming out po polsku”.

Zapisy

Zapisy na film i spotkanie odbywają się drogą elektroniczną. Po zgłoszeniu się otrzymają Państwo potwierdzenie udziału w szkoleniu. W przypadku rezygnacji z udziału należy po zalogowaniu się do systemu otworzyć listę zgłoszeń i wybrać przycisk „Rezygnuj”. Brak informacji o rezygnacji uniemożliwia udział osobom zapisanym na listach rezerwowych. Osoby, które nie zapisały się elektronicznie, nie mogą uczestniczyć w spotkaniu.

Wszyscy uczestnicy otrzymają pakiet edukacyjny z płytą CD pt. „Jan Karski jego czasy”,  w którym znaleźć można zarówno materiały źródłowe (dokumenty, zdjęcia) i uzupełniające (fragmenty książki „Tajne państwo Jan Karskiego”), jak i gotowe propozycje scenariuszy lekcji multimedialnych z wykorzystaniem materiałów dostępnych w pakiecie. Pakiet powstał dzięki wsparciu Stowarzyszenia Wspólnota Polska.

Współrganizatorzy:

                        

Realizacja projektu dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”