Koncert

Koncert Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem

Grupa chórzystów na scenie.
fot. J.Kamiński, K.Stanik

18 września serdecznie zapraszamy na Koncert Jubileuszowy z okazji 20-lecia działalności artystycznej Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu. Jedyny profesjonalny chór synagogalny w Polsce z okazji 20-lecia swojej działalności zagra 3 koncerty – w Berlinie, Wrocławiu i w naszym muzeum.

Chór powstał w kwietniu 1996 roku z inicjatywy wrocławskiego dyrygenta Stanisława Rybarczyka oraz studentów i absolwentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a także dzięki przychylności Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu.

Jest jedynym chórem synagogalnym w Polsce. Nieustannie od 20 lat z wielkim sukcesem prowadzi szeroką działalność artystyczną i koncertową na terenie Polski oraz za granicą. Występował z najwybitniejszymi kantorami świata. Krytyka muzyczna wyraża się o Chórze niezwykle entuzjastycznie, podkreślając wspaniałe umiejętności Zespołu, a także niepowtarzalną atmosferę koncertów.

Pierwszy z jubileuszowych koncertów odbędzie się we wrocławskiej Synagodze pod Białym Bocianem 13 września 2016. Dzień później Chór wraz z kantorem Moshe Fishelem wystąpi w Synagodze przy Pestalozzistraße w Berlinie, a 18 września 2016 Chór z akompaniamentem Piotra Rojka (fortepian, organy) wystąpi w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

O koncertach opowiada Stanisław Rybarczyk, Dyrektor artystyczny i Dyrygent:

W programie koncertu usłyszymy kompozycje najwybitniejszych twórców muzyki synagogalnej. Pośród nich napotkamy utwory Louisa Lewandowskiego i Salomona Sulzera, kompozytorów szczególnie bliskich mojemu sercu, kompozytorów, których warsztat kompozytorski, wena melodyczna, umiejętność oddania piękna tekstów modlitewnych, porównywana może śmiało być z największymi twórcami w historii muzyki. Program koncertu został dobrany w ten sposób, aby z jednej strony uwypuklić wszystkie umiejętności artystyczne Chóru, a z drugiej, ukazać niezwykły świat śpiewów synagogalnych, gdzie poczesne miejsce zajmują emocje, ekspresja, uniesienie.

Na sposobie śpiewania Chóru wielkie piętno odcisnęli najwybitniejsi kantorzy świata, jak również mój sposób odczuwania i rozumienia muzyki. W szczególny sposób z Zespołem związany jest, od blisko dwudziestu lat, jeden z najświetniejszych kantorów świata, Joseph Malovany, wielki Przyjaciel Chóru.

Można powiedzieć, że w programie koncertu znajdują się najwspanialsze „przeboje” muzyki synagogalnej. Mam nadzieję, że spotkanie z Chórem Synagogi Pod Białym Bocianem  przyniesie Państwu wielką satysfakcję. Życzę wielu głębokich przeżyć i uniesień.
 

Bilety w cenie 20 zł dostępne w internetowym systemie sprzedaży oraz w kasach Muzeum.


Wystąpią:

Magdalena Dynowska – sopran
Piotr Bunzler - tenor
Chór Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu
Piotr Rojek – organy, fortepian
Stanisław Rybarczyk – dyrygent

Program:

 • Emil Adam – Choson Kale Mazl Tow
 • Y. Talmud, arr. Joseph Malovany – Yismechu (Chassidic)
 • Louis Lewandowski (1821-1890) – Enosch, K’chozir Jomow
 • Meir Finkelstein (1951)  – L’dor Vador 
 • Meyer Machtenberg (1974) – Shehechejanu
 • Tomasz Kulikowski – Weahawta Et Adonai
 • Kurt Weill /1900-50/ – Kiddush 
 • Salomon Sulzer  – Adonaj Adonaj
 • Louis Lewandowski - Halleluja /ps. 150/
 • Joseph Rosenblatt (1882-1933) – End Kadish
 • Abraham Ellstein (1907-1963) – Awijnu Malkejnu
 • Max Janowski (1912-91) – Az Moshiach Vet Kumen
 • Dov Frumer – Adon Olam 

Koncert dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.