Kultura

Koncert „Pieśni Żydowskie”

4 listopada 2013 o godz. 19.00 zapraszamy na wyjątkowy koncert pieśni żydowskich – recital znakomitej wiolonczelistki Soni Wieder-Atherton, której towarzyszyć będzie kameralista Bruno Fontaine.

Sonia Wieder-Atherton: Cykl pieśni żydowskich narodził się z moich badań nad żydowską muzyką liturgiczną; muzyką o starożytnych korzeniach, która towarzyszyła ludowi żydowskiemu w trakcie jego wielowiekowej tułaczki. Interesowałam się melodiami pochodzącymi z różnych źródeł, ale najbardziej zainspirowały mnie pieśni kantorów i chazanów, ich głęboko intymny, wewnętrzny charakter, posiadający jednak ogromną siłę wyrazu. Muzyka ta łączy w sobie elementy ludowe z sacrum. Bez względu na to, czy jest wesoła czy smutna, wolna czy szybka, czy jest modlitwą, pieśnią ludową czy tańcem, zawsze sprzyja tworzeniu głębokich więzi. Czułam, jakbym znała tę muzykę od zawsze, długo przed tym, zanim przyszłam na świat; to było niesamowite uczucie.
Po zakończeniu cyklu pieśni, pragnęłam pozostać w obszarze przekazywania pamięci i postanowiłam zająć się Anną Achmatową i Dymitrem Szostakowiczem, artystami, którzy doświadczyli lat przerażającego terroru. Obydwoje stawili mu opór. Achmatowa, powierzając swoje wiersze pamięci najbliższych, którzy uczyli się ich na pamięć, zapewniając im w ten sposób przetrwanie. Szostakowicz, niestrudzenie komponując, bez względu na to, czy jego dzieła były chwalone, czy bezlitośnie krytykowane. Dzięki temu oddali głos swojemu ludowi, by przekazać to, co wydawało się niemożliwe do opisania.

PROGRAM KONCERTU:

Cykl tradycyjnych pieśni żydowskich:

Modlitwa
Psalm
Nigun
Kadysz
Psalmodia
Rozmowa
Elegia
Taniec

(przerwa)

Lutosławski : Grave na wiolonczelę i fortepian
Szostakowicz: Sonata na wiolonczelę i fortepian d-moll, op. 40.
(Allegro Non Troppo / Allegro / Largo / Allegro)

Bilety ulgowe 20 zł, normalne 35 zł
Rezerwacja: 22 47 10 301, rezerwacje@jewishmuseum.org.pl

Współorganizatorem wydarzenia jest Instytut Francuski w Polsce.

Instytut Francuski - logotyp

 

 

Koncert zorganizowany dzięki wsparciu:

Polska Grupa Energetyczna - logotyp