Film
5.11.2017

Kupiec wenecki, reż. Michael Radford – pokaz filmu i prelekcja

Kupiec wenecki
fot. materiały prasowe

Shylock (Al Pacino), wenecki kupiec żydowskiego pochodzenia, pożycza swojemu konkurentowi Antoniowi (Jeremy Irons) pieniądze pod zastaw "funta ciała". Zapraszamy na ekranizację komediodramatu Williama Szekspira, który stworzył jeden z najsławniejszych antysemickich obrazów Żyda. Wstęp do filmu wygłosi pisarz i publicysta Piotr Paziński.

  • 5 listopada, godz. 18.00

Sztuka Szekspira wystawiana była zarówno przez nieżydowskie, jak i żydowskie teatry. Kilkukrotnie przenoszono ją na ekran. Za każdym razem twórcy musieli mierzyć się z antyżydowską interpretacją dzieła.

Jak pisze Piotr Paziński: „figura Shylocka, weneckiego lichwiarza, który nienawidził szlachetnych chrześcijan, kochał diamenty bardziej niż córkę, a dla pieniędzy gotów był popełnię zbrodnię, już dawno wykroczyła poza ramy literatury, stając się obok Żyda Sussa czy Svengalego jedną z najsławniejszych postaci w antysemickim panteonie”. 

W tym kontekście tym mocniej brzmią retoryczne pytania Shylocka: "Czy Żyd nie ma oczu? Czy Żyd nie ma rąk, twarzy, narządów, zmysłów, uczuć, namiętności? (…) Ukłujcie nas - czy nie będziemy krwawić?” [W. Szekspir, Kupiec wenecki w przekładzie St. Barańczaka] . 

Wstęp do filmu "Kupiec wenecki" (reż. Michael Radford, USA, 2004) wygłosi pisarz i publicysta Piotr Paziński.

 

Mecenas

 

Współorganizator