Patronat POLIN
24.08.2019

La Rosa Linda - Pieśni sefardyjskie na Pardes Festival 2019

Pardes Festiwal 2019 - Kazimierz Dolny, 21-25 sierpnia 2019
Opis grafiki: wycinanka w kolorach białym i fioletowym, przedstawia rynek Kazimierza Dolnego - na górze po obu stronach kamieniczki, pomiędzy nimi napis w jidysz, na dole od lewej studnia, herb i symbol miasta - koguty, grafika: Lidia Dańko

Muzycznym zwieńczeniem Pardes Festival w Kazimierzu Dolnym (21-25 sierpnia)  jest w tym roku koncert muzyki diaspory sefardyjskiej.

24 sierpnia (sobota), godz. 20.00

Gerard Edery Trio wykona pieśni charakterystyczne dla kultury muzycznej Żydów sefardyjskich, spadkobierców kulturowych Żydów wypędzonych pod koniec XV w. z Hiszpanii i Portugalii. W utworach diaspory sefardyjskiej słychać wpływy muzyki hiszpańskiej, arabskiej, greckiej i bałkańskiej. Żywiołowe, pełne ekspresji brzmienia, czasem nastrojowe i melancholijne przenoszą w południowe klimaty zabarwione muzycznymi kolorami Orientu.

Gerard Edery urodził się w Casablance. Dorastał w Paryżu i Nowym Jorku. Wyszkolony jako klasyczny baryton w The Manhattan School of Music, ma w swoim dorobku ponad trzydzieści ról w operach w całych Stanach Zjednoczonych. Był m.in. solistą kantorem w synagodze The Village Temple w Nowym Jorku. Uważany jest za jednego z czołowych wykonawców pieśni sefardyjskich. Został uhonorowany  m.in. nagrodą Sephardic Musical Heritage Award.

Żydzi sefardyjscy otworzyli własną tradycję muzyczną na świat i w taką wędrówkę muzyczną z Gerard Edery Trio wyruszymy w trakcie wieczornego koncertu w sobotę, 24 sierpnia.  Organizatorzy zapraszają do Teatru Klepisko na spotkanie z bogactwem języka ladino, wielością technik głosowych i różnorodnością brzmień utrwalonych w muzyce sefardyjskiej.

Teatr Klepisko | sprzedaż biletów przed koncertem | bilet 40 zł | | Teatr Klepisko / Skowieszynek 15 – droga przez Doły kazimierskie na Wylągi i dalej do Skowieszynka, skręt  na lewo, w polną drogę do Teatru Klepisko |

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN jest patronem honorowym Pardes Festival.