Menora Info
15.11.2017

Kuchnia Żydów z Trypolisu

Warsztaty kulinarne, Bartek Kieżun, Menora InfoPunkt
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

To będzie nasze kolejne spotkanie w ramach cyklu poświęconego kuchni Żydów włoskich. Tym razem wspólnie z uczestnikami, pod wodzą Krakowski Makaroniarz, w rodzinnej atmosferze przygotujemy menu inspirowane libijską kuchnią żydowską. Po pracy zasiądziemy do wspólnego stołu. Warsztaty prowadzi Bartek Kieżun, dziennikarz kulinarny i bloger związany z magazynem Kukbuk.


15 listopada (środa), godz. 18.00, bilety: 150 zł, KUP BILET >>

  • Bamia – okrę bogatą w witaminę C podamy, tak jak robili to Żydzi w Trypolisie, duszoną w pomidorach. To postne danie tradycyjnie je się w dniu Tisha B'Av rozpamiętując między innymi zburzenia Pierwszej Świątyni, my jednak postaramy się nie smucić za bardzo.
  • Mujadara – obecna na całym Bliskim Wschodzie mujadara to bardzo proste danie o bardzo, bardzo długiej historii. Opis tego dania jest okropny, więc go ominę, ale smakuje bosko!
  • Mafrum – to danie przywędrowało do Włoch razem z Żydami libijskimi, dziś nadal jest bardzo popularne, a my na warsztatach postaramy się podołać wyzwaniu i nadziać warzywa wołowiną, a potem usmażyć je najdziwniejszej panierce świata.
  • Safra – to torcik z semoliny solidnie podlany słodkim syropem z dodatkiem wody pomarańczowej! Krótko mówiąc: pyszka!

Warsztaty trwają 3-4 godziny i odbędą się w MENORA InfoPunkt, wejście przez Charlotte Menora, Plac Grzybowski 2.

Bartek Kieżun – dziennikarz kulinarny i bloger związany z magazynem Kukbuk, znany jako Krakowski Makaroniarz. Z wykształcenia antropolog kultury, z zamiłowania kucharz. Publikuje w magazynie Kukbuk, w Czasie Wina oraz w piśmie La Rivista. Stale współpracuje z Radiem Kraków. Absolwent Szkoły Sommelierów. Pierwszy polski zdobywca Barilla Cup. Jako kucharz gotuje i karmi nie tylko przyjaciół. Prowadzi warsztaty kulinarne, organizuje wyjątkowe kolacje degustacyjne. Sędziuje na konkursach kulinarnych. Dla grupy wydawniczej FOKSAL pisze książkę o włoskiej kuchni. Miłośnik designu. W wolnych chwilach prowadzi sklep z polskim wzornictwem z lat sześćdziesiątych.

>> Chętnych do udziału w warsztatach prosimy o zapoznanie się z regulaminem warsztatów.

Partnerem technologicznym warsztatów kulinarnych jest Kenwood.

Patronem medialnym warsztatów kulinarnych jest Kukbuk.