Warsztaty

Między asymilacją a wykluczeniem

Galeria "Na żydowskiej ulicy" w Muzeum POLIN
fot. Magdalena Starowieyska/Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

W trakcie kwietniowych warsztatów z cyklu „Wokół wystawy stałej” przeanalizujemy stosunki żyjących  obok siebie narodów: Polaków i Żydów. Przyjrzymy się, jak przez stulecia w ich relacjach przeplatały się integracja, asymilacja i wykluczenie. W szczególności zastanowimy nad okresem Holokaustu i skrajnymi formami dyskryminacji.

W pierwszej części warsztatów zwiedzimy wspólnie poszczególne galerie wystawy stałej. Następnie przeniesiemy się do Centrum Edukacyjnego, gdzie zajmiemy się analizą fragmentów filmów fabularnych oraz relacji żydowskich dzieci, które przetrwały Zagładę.

Prowadzący zajęcia Robert Szuchta podzieli się unikatowymi filmami, nagraniami i materiałami z własnych zbiorów. Szczególną rolę odegrają mało znane wspominki Estery Bernsztain, której wojenne losy staną się inspiracją do refleksji nad postawami i relacjami polsko-żydowskimi okresu II wojny światowej.

Cykl warsztatów „Wokół wystawy stałej” przeznaczony dla młodzieży i osób dorosłych, które pragną pogłębić swoją wiedzę na temat wybranych wątków wystawy stałej Muzeum POLIN. Korzystając z wiedzy i do świadczenia zapraszanych specjalistów, uczestnicy mogą zapoznać się z różnorodnymi opiniami i sposobami interpretowania historii.

Wydarzenie tłumaczone na Polski Język Migowy 

Prowadzący:

Robert Szuchta – historyk, nauczyciel i wychowawca. Autor licznych publikacji w tym „1000 lat historii Żydów polskich. Podróż przez wieki” (2015), czy „Holokaust. Zrozumieć dlaczego” (2003). Specjalizuje się w tematyce Holokaustu. 

18 kwietnia godz. 11.00–17.00 (sobota), wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja online.

Rezerwacja dla osób z niepełnosprawnościamii: [email protected]

Realizacja możliwa dzięki wsparciu Boeing