Film

Moje obrazy są trochę szare

Szkic przedstawiający postać kobiecą
fot. Gina Rotem Olmer

Premierowy pokaz najnowszego filmu wybitnej reżyserki Agnieszki Arnold, autorki wielu głośnych, prowokujących do dyskusji dokumentów. Ważne miejsce w twórczości Arnold zajmuje doświadczenie Zagłady, także w jej zbiorowym i rozliczeniowym aspekcie.

Jej spotkania z mieszkańcami Podlasia, którzy pamiętają wydarzenia w Jedwabnem, Wąsoczu i Radziłowie zaowocowały filmem Sąsiedzi i zainspirowały Jana Grossa do napisania najszerzej komentowanej książki o stosunkach polsko-żydowskich w okupowanej Polsce.  Arnold portretowała również ikony polskiej kultury (Bunt Janion, Bareizm) i z wielu perspektyw krytycznie przyglądała się Polsce Ludowej (Niepodległość bez cenzury).

„Moje obrazy są trochę szare to intymne spotkanie z malarską twórczością Giny Rotem Olmer, wnikliwy portret ocalałej jako dziecko polskiej Żydówki, dziś mieszkającej w Izraelu. Malarka jest żoną Simchy Rotema-Ratajzera, ps. „Kazik”, bohatera dwóch powstań –w Getcie Warszawskim i Warszawskiego, któremu Arnold poświęciła nakręcony przed dwoma laty film Rotem

Zdjęcia: Witek Orski, Maria Toboła, muzyka: Agata Zubel, montaż: Jan Sieczkowski, produkcja: Water Color Studio

21 kwietnia, godz. 20.15, wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc.