Film

Moje obrazy są trochę szare

fot. Gina Rotem Olmer

Premierowy pokaz najnowszego filmu wybitnej reżyserki Agnieszki Arnold, autorki wielu głośnych, prowokujących do dyskusji dokumentów. Ważne miejsce w twórczości Arnold zajmuje doświadczenie Zagłady, także w jej zbiorowym i rozliczeniowym aspekcie.

Jej spotkania z mieszkańcami Podlasia, którzy pamiętają wydarzenia w Jedwabnem, Wąsoczu i Radziłowie zaowocowały filmem Sąsiedzi i zainspirowały Jana Grossa do napisania najszerzej komentowanej książki o stosunkach polsko-żydowskich w okupowanej Polsce.  Arnold portretowała również ikony polskiej kultury (Bunt Janion, Bareizm) i z wielu perspektyw krytycznie przyglądała się Polsce Ludowej (Niepodległość bez cenzury).

„Moje obrazy są trochę szare to intymne spotkanie z malarską twórczością Giny Rotem Olmer, wnikliwy portret ocalałej jako dziecko polskiej Żydówki, dziś mieszkającej w Izraelu. Malarka jest żoną Simchy Rotema-Ratajzera, ps. „Kazik”, bohatera dwóch powstań –w Getcie Warszawskim i Warszawskiego, któremu Arnold poświęciła nakręcony przed dwoma laty film Rotem

Zdjęcia: Witek Orski, Maria Toboła, muzyka: Agata Zubel, montaż: Jan Sieczkowski, produkcja: Water Color Studio

21 kwietnia, godz. 20.15, wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc.