Spacer
27.07, 4.08.2019

Nalewki. Mirabelka. Tej ulicy już nie ma… tego drzewa brak - spacer miejski

Opis zdjęcia: Uczestnicy spaceru miejskiego przechodzą przez ulicę; w tle widać dwa drzewa. Fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Czy drzewa mogą być nośnikami pamięci? W trakcie spaceru Renata Płotczyk opowie o nieoczywistych świadkach historii Muranowa, słynnej mirabelce przy Nalewkach oraz o życiu (nie) codziennym w warszawskim getcie.

28 lipca, 4 sierpnia (niedziele), godz. 14.30, BRAK MIEJSC

Drzewa są świadkami i strażnikami pamięci szczególnie na warszawskim Muranowie – w miejscu gdzie nie zachowały się ślady obecności przedwojennej dzielnicy żydowskiej. Również Judaizm poświęca im specjalne święto, o którym opowie przewodniczka.

Spacerując szachownicą ulic Muranowa zobaczymy jak bardzo, po wojnie zmieniła się ta część miasta, spróbujemy odnaleźć nie tylko ślady ale i zapachy dzielnicy żydowskiej. Wspomnimy życie (nie) codzienne w getcie. Wysłuchamy opowieści o  mirabelce, która rosła w sąsiedztwie Muzeum i była jednym ze świadków świadkiem historii tego miejsca. W trakcie spaceru naszym przewodnikiem będzie również Marek Edelman. To jego oczyma spojrzymy na tamtą Warszawę 

Spacer poprowadzi Renata Płotczyk - od kilkunastu lat jako przewodnik pokazuje Warszawę warszawiakom i tym, którzy zaglądają do niej na chwil kilka. Łączy historię, architekturę, przyrodę i anegdoty w miłą dla ucha opowieść. Pracuje z pasją, a największą satysfakcją jest dla niej zainteresowanie słuchających, wzruszenie i podziękowania za niezwykłą podróż w przeszłość. Od kilku lat współpracuje z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN jako przewodnik i edukator, rozjaśniając tajemnice historii i kultury żydowskiej.

Spotkanie: hol Muzeum POLIN, przy stanowisku tourguidów.

Z uwagi na możliwość wystąpienia wysokiej temperatury prosimy zabrać ze sobą coś do picia oraz nakrycie głowy.