Warsztaty
Warsztaty: marzec-maj

"Nie bądź obojętny" – Teatr Forum w Muzeum POLIN

Czworo młodych aktorów siedzi na krzesłach podczas spektaklu. Pośrodku nich stoi mężczyzna, który wyciąga przed siebie dłoń.
fot. M. Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy osoby w wieku 15-18 lat na dwumiesięczny cykl warsztatów teatralnych, w trakcie których stworzymy spektakl Teatru Forum i zaprezentujemy go publiczności.

 • Warsztaty: marzec-maj
 • Rekrutacja zakończona
 • Udział w projekcie jest bezpłatny

Istotą Teatru Forum jest podejmowanie dialogu i reagowanie na rzeczywistość. W muzealno-teatralnej przestrzeni, którą stworzymy, będziemy pracować z tematami, które są dla nas istotne, wymagają odważnej rozmowy i działań. Towarzyszyć nam będzie hasło "Nie bądź obojętny", które jest przewodnim hasłem tegorocznych obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Przed nami łącznie ponad 60 godzin warsztatów i prób do spektaklu (od marca do maja). Podczas zajęć wspólnie poszukamy tematu, wokół którego stworzymy scenariusz, poznamy ćwiczenia teatralne, które pomogą nam zbudować role i historie. Przez te aktywności przeprowadzą nas trenerka dramy Aldona Żejmo-Kudelska i reżyser Jarosław Rebeliński. Efektem tej pracy będzie spektakl Teatru Forum, który zaprezentujemy publiczności 15 maja 2023 roku w Audytorium Muzeum POLIN.

Nie wymagamy wcześniejszego doświadczenia związanego z działaniami teatralnymi.

Szczegółowy harmonogram projektu

(ważne: upewnij się, czy te daty Ci odpowiadają)

15 marca 2023 (środa)

 • godz. 17.00-19.00 – spotkanie wprowadzające

1-2 kwietnia 2023 (sobota-niedziela)

 • godz. 10.00-15.30 – warsztaty integracyjne

5, 12, 19, 26 kwietnia 2023 (środy)

 • godz. 17.00-19.00 – warsztaty dramowo-teatralne

9 maja 2023 (wtorek)

 • godz. 11.00-18.00 – prace nad spektaklem

10 maja 2023 (środa)

 • godz. 9.00-17.00 – prace nad spektaklem

11 maja 2023 (czwartek)

 • godz. 9.00-16.00 – prace nad spektaklem

13-14 maja 2023 (sobota-niedziela)

 • godz. 9.00-17.00 – prace nad spektaklem

15 maja 2023 (poniedziałek)

 • godz. 9.00-17.00 – pokaz spektaklu

24 maja 2023 (środa)

 • godz. 17.00-19.00 – podsumowanie projektu

Teatr Forum to rodzaj teatralnej gry, w której aktorzy i widzowie mają możliwość improwizacji i zmiany historii, która odbywa się na scenie. To rozmowa prowadzona językiem teatru, czyli poprzez działanie. Dyskusja, w której rozważyć można różne wersje tej samej sytuacji. "Co by było gdybym zachował się/zachowała się inaczej? Co jeszcze można było wtedy zrobić? Jak postąpię, gdy przydarzy się to po raz kolejny?". Teatr Forum to miejsce, w którym można poszukać odpowiedzi na takie pytania i od razu wypróbować nowe pomysły w kontakcie z innymi osobami na scenie.

Aldona Żejmo-Kudelska – współtwórczyni i właścicielka Drama Way, superwizorka i współtwórczyni Szkoły Trenerów Dramy. Trenerka warsztatu umiejętności psychospołecznych rekomendowana przez PTP, wykładowczyni Akademii Teatralnej w Warszawie, arteterapeutka Stowarzyszenia Kajros. Absolwentka Szkoły Trenerów TROP, fundatorka i Prezeska Fundacji Edukacji i Kultury. Autorka wielu artykułów na temat dramy i Teatru Zaangażowanego Społecznie oraz projektów profilaktycznych. Obecnie w trakcie certyfikacji w Polskiej Szkole Dramaterapii i szkolenia w Polskim Towarzystwie Psychoanalizy Jungowskiej.

Jarosław Rebeliński – reżyser, trener, teatrolog, edukator dramy i teatru. Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie. Ukończył liczne kursy w zakresie dramy (Edukator dramy) oraz kurs Teatru Forum (Fundacja Drama Way). Brał udział w projekcie "Więcej niż teatr" (Instytut im. Jerzego Grotowskiego). W 2018 rozpoczął współpracę z Polskim Teatrem Playback 3.0, łączącym techniki teatralne i psychodramatyczne. Prowadzi zajęcia z arteterapii dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Od 19 lat jest dyrektorem Teatru Razem działającego obecnie przy Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku. Przez 10 lat kierował Teatrem w Gdańskim Archipelagu Kultury. Był wykładowcą w GWSH oraz Wyższej Szkole Ateneum na Wydziale Pedagogiki. Od 2019 roku wraz z Dorotą Bielską prowadzi firmę artystyczną YouArt.

 

Projekt realizowany jest przez Muzeum POLIN we współpracy z Drama Way.

Granatowo-zielony napis Drama Way - logo

Poprzednia edycja projektu otrzymała III nagrodę w konkursie "Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej 2021" w kategorii "Instytucje artystyczne i muzea".

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od lewej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN. Pod spodem napis Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl