Wydarzenie

„Nie mógłbym postąpić inaczej” – Raoul Wallenberg

fot. Materiały prasowe

Miasto Stołeczne Warszawa, Ambasady Szwecji, Węgier i Izraela oraz Dom Spotkań z Historią zapraszają na cykl wydarzeń poświęconych Raoulowi Wallenbergowi – szwedzkiemu dyplomacie, który pod koniec II wojny światowej ocalił dziesiątki tysięcy węgierskich Żydów przed deportacją do nazistowskich obozów zagłady. Wydarzenia są organizowane w związku z nadaniem jednej z warszawskich ulic imienia Wallenberga.

19 kwietnia 2016 (wtorek) odbędzie się w Warszawie uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej Raoulowi Wallenbergowi z okazji nadania ulicy jego imienia. Gościem honorowym ceremonii będzie przedstawicielka rodziny Wallenbergów Cecilia Åhlberg (wnuczka siostry Raoula).

Ponadto w uroczystości wezmą udział:

  • Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m. st. Warszawy
  • Gábor Bagdy, wiceprezydent Budapesztu
  • Inga Eriksson Fogh, ambasador Szwecji
  • Iván Gyurcsík, ambasador Węgier
  • Anna Azari, ambasador Izraela

Obecni będą także przedstawiciele władz państwowych i korpusu dyplomatycznego. Tego dnia Warszawę odwiedzi również Rolf Ring, zastępca dyrektora Instytutu Raoula Wallenberga w Lund.

Po odsłonięciu tablicy pamiątkowej zostanie otwarta wystawa poświęcona Raoulowi Wallenbergowi, którą będzie można oglądać na Placu Grzybowskim do 16 maja. Ekspozycja będzie w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej.

Kim był Raoul Wallenberg?

Raoul Wallenberg (1912-?) - szwedzki przedsiębiorca i dyplomata, który pod koniec drugiej wojny światowej powołał przy szwedzkim poselstwie w Budapeszcie specjalną sekcję humanitarną i uratował z Holokaustu dziesiątki tysięcy Żydów. 17 stycznia 1945 roku, po wkroczeniu Armii Czerwonej, został aresztowany i ślad po nim zaginął. Wallenberg jest honorowym obywatelem Stanów Zjednoczonych Ameryki, Kanady, Izraela, Australii i Budapesztu. W 1963 roku Instytut Yad Vashem przyznał mu tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

Program wydarzeń
 

Środa, 19 kwietnia 2016, godz. 10.30, ul. Świętokrzyska 30

Uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej Raoulowi Wallenbergowi z okazji nadania ulicy jego imienia oraz otwarcie wystawy na Placu Grzybowskim.

19 kwietnia – 16 maja 2016, Plac Grzybowski

„Nie mógłbym postąpić inaczej” – Raoul Wallenberg wystawa poświęcona Raoulowi Wallenbergowi w polskiej i angielskiej wersji językowej.

Opowieść o życiu i działalności szwedzkiego dyplomaty, rozpoczynająca się od jego dzieciństwa, przez pracę w Budapeszcie, aż po tajemnicze zniknięcie w 1945 roku. Ekspozycja może posłużyć za impuls do rozmowy o tolerancji, demokracji i odwadze cywilnej (dostępne są do niej materiały edukacyjne). Wystawę przygotował Instytut Szwedzki i Forum Historii Żywej w Sztokholmie. Organizatorzy w Warszawie: Ambasada Szwecji, Ambasada Węgier, Ambasada Izraela, Dom Spotkań z Historią, Miasto Stołeczne Warszawa.