Dla dzieci

Niedzielne warsztaty rodzinne

warsztaty rodzinne, MER, U króla Maciusia, niedzielne warsztaty
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Na niedzielnych warsztatach proponujemy kilka aktywności łączących ze sobą elementy zabawy, wiedzy i działań twórczych. Niezależnie od wieku każdy znajdzie tu coś ciekawego dla siebie. 

niedziela, godz. 11.00, bilety: 30 zł (1 dziecko + opiekunowie, każde następne dziecko + 10 zł)

Spotkania odbywają się w nieformalnej atmosferze rodzinnego pikniku, z wyjściem na wystawę stałą i małym poczęstunkiem. Tworzymy bezpieczną przestrzeń sprzyjającą budowaniu ciepłych i bezpośrednich relacji, stymulującą do współpracy między dzieckiem a opiekunem.

Ucieknijmy na plażę
12 stycznia 2020, godz. 11.00, BRAK MIEJSC

Plaże Gdyni i Tel Awiwu zachwycają błękitnymi kolorami nieba, przeróżnymi odcieniami morza. W środku zimy wybierzemy się na wycieczkę do tych dwóch nadmorskich miast i zobaczymy, na której z plaż najlepiej nam się odpoczywa. Na wystawie „Gdynia ― Tel Awiw” przeniesiemy się w czasie do momentu powstania obu miast. Zobaczymy, jak wyglądały sto lat temu nadmorskie kurorty i jak zmieniły się dziś. Spróbujemy odtworzyć klimat z dawnych lat, korzystając z różnych form plastycznych.

Warsztaty towarzyszą wystawie czasowej "Gdynia – Tel Awiw".

 

Architektura dostępna dla wszystkich
26 stycznia 2020, godz. 11.00, BRAK MIEJSC

Warsztaty projektowania uniwersalnego dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnością. Dzieci uczą się nowego spojrzenia na otoczenie, tak aby nikogo nie wykluczać. Próbują projektować szkoły, klasy, place zabaw, przedmioty oraz ulice dostępne dla wszystkich

 

Minione wydarzenia

"Prawdziwe emocje." Weekend z Kinem Dzieci 
15 września 2019, godz. 11.00, BRAK MIEJSC

Zapraszamy na pokaz animowanych filmów krótkometrażowych i zaczarowane warsztaty plastyczne organizowane w ramach rodzinnego weekendu 6.Festiwalu Filmowego Kino Dzieci – Prawdziwe emocje. Warsztaty organizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty.

 

"Rosz ha-Szana" - rodzinne zajęcia multisensoryczne dla osób z niepełnosprawnościami
29 września 2019, godz. 11.00, zgłoszenia: muzeumdostepne@polin.pl

Słodycz jabłek maczanych w miodzie i małych nasion owocu granatu to tradycyjny smak święta Rosz ha-Szana zwanego żydowskim Nowym Rokiem. Podczas warsztatów będziemy poznawać zwyczaje świąteczne, korzystając z naszych zmysłów: smaku, zapachu, słuchu czy dotyku. Spróbujemy zagrać na szofarze i wysłuchamy historii stworzenia świata, która zainspiruje nas do własnych twórczych działań.

 

"Pan Tom buduje dom" - warsztaty
6 października 2019, godz. 11.00, BRAK MIEJSC

W 1938 roku awangardowy artysta, architekt i filmowiec Stefan Themerson napisał książkę skierowaną do dzieci. „Pan Tom buduje dom” powstała z myślą o małych budowniczych. W zabawny sposób przybliża etapy budowy domu i tłumaczy skomplikowane działania wodociągów i elektryczności. Na naszych warsztatach to właśnie ta książka oraz wystawa "Gdynia – Tel Awiw" prezentująca modernistyczną architekturę tzw. białych miast stanie się punktem wyjścia do tworzenia własnych, niespotykanych projektów.

Warsztaty towarzyszą wystawie czasowej "Gdynia – Tel Awiw".

 

Zapraszamy do wspólnego stołu (TISZ* w jidysz znaczy stół)
20 października 2019, godz. 11.00, BRAK MIEJSC

Zapraszamy na warsztaty wokół tradycji żydowskiego jedzenia. Przy wspólnym stole spróbujemy gotowania bez ognia, patelni czy noży. Czy to może nam się udać? Na naszych warsztatach powstaną potrawy o długim terminie przydatności, bo będziemy robić pluszowe chałki, jedzeniową biżuterię i antystresowy knysz. Prawda, że brzmi smacznie?

Warsztaty w ramach TISZ Festiwalu Żydowskiego Jedzenia.

 

Architektura w 3D - warsztaty
27 października 2019, godz. 11.00, BRAK MIEJSC

Warsztaty z drukiem 3D rozwijają wyobraźnię przestrzenną i wprowadzają najmłodszych w tajniki nowych technologii. Połączone z wyprawą do świata sztuki, architektury i dizajnu mogą dać impuls do tworzenia innowacyjnych kreacji. Zapraszamy na zajęcia, na których będziemy przygotowywać modele 3D na podstawie obiektów odnalezionych na wystawie „Gdynia ― Tel Awiw”. Najmłodsi będą samodzielnie projektować i modelować. Warsztaty prowadzone we współpracy z firmą SYGNIS.

Warsztaty towarzyszą wystawie czasowej "Gdynia – Tel Awiw".

 

"Do Gdyni, do Tel Awiwu? Do dizajnu!" - warsztaty
10 listopada 2019, godz. 11.00, BRAK MIEJSC

Musicie wiedzieć, że wszystkie rzeczy – od Gdyni, aż po Tel Awiw – zostały zaprojektowane. Meble, ubrania, sprzęty, a także domy i miasta są dziełami projektantów. Przyglądając się wystawie czasowej prezentowanej w Muzeum, podyskutujemy o przedmiotach i architekturze, dla których najważniejsza jest funkcjonalność. Czy to co dobrze działa może być brzydkie? Czy to co brzydkie, może dobrze działać? Porozmawiajmy, próbujmy, projektujmy. A pomoże nam w tym zasada 5P, którą poznacie podczas spotkania warsztatowego. Prowadzące: Magdalena Kreis, Natalia Romaszkan, dodizajnu.pl

Warsztaty towarzyszą wystawie czasowej "Gdynia – Tel Awiw"

 

Słodki smak Chanuki – rodzinne warsztaty kulinarne w Menorze
1 grudnia 2019, godz. 11.00, Menora Info, pl. Grzybowski 2, BRAK MIEJSC

Podczas Chanuki – radosnego święta – jemy potrawy z dodatkiem oliwy. To dzięki oliwie świecznik, który stał w Świątyni Jerozolimskiej, mógł płonąć aż siedem dni. Na kulinarnych warsztatach przyrządzimy własnoręcznie typowe danie chanukowe. Smacznego!

Na warsztaty zapraszamy do świetnie wyposażonej kuchni Menora Info i Restauracji Charlotte Menora przy Placu Grzybowskim 2.

 

"Światła Chanuki" – wydarzenie specjalne dla rodzin z dziećmi
15 grudnia 2019, godz. 15.00

  • Warsztaty, godz. 15.00-17.30, BRAK MIEJSC
  • Koncert, godz. 17.30-18.00, bilety: 5 zł, BRAK MIEJSC

Chanuka to bardzo radosne żydowskie święto. Ulubione święto wszystkich dzieci. Jak co roku zapraszamy najmłodszych wraz z opiekunami do wspólnej zabawy. W całym budynku pojawią się stanowiska twórczej pracy, na których powstaną m.in. ozdobne fluorescencyjne przedmioty, kolorowe oliwy. Tradycje żydowskiego świętowania poznamy uczestnicząc w grze terenowej, która zaprowadzi nas aż pod dach synagogi i do żydowskiego domu na wystawie stałej. Będziemy grać, śpiewać i zajadać tradycyjnie, gorące i pachnące, koszerne pączki. Wieczór zakończymy wyjątkowym koncertem bębniarskim Ryszarda Bazarnika z fluorescencyjnymi niespodziankami. 

 

Miejsce edukacji rodzinnej

Darczyńcy

          

Patroni medialni