Dla dzieci

Niedzielne warsztaty rodzinne

warsztaty rodzinne, MER, U króla Maciusia, niedzielne warsztaty
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Na niedzielnych warsztatach proponujemy kilka aktywności łączących ze sobą elementy zabawy, wiedzy i działań twórczych. Niezależnie od wieku każdy znajdzie tu coś ciekawego dla siebie. Spotkania odbywają się  w nieformalnej atmosferze rodzinnego pikniku, z wyjściem na wystawę stałą i małym poczęstunkiem. Tworzymy bezpieczną przestrzeń sprzyjającą budowaniu ciepłych i bezpośrednich relacji, stymulującą do współpracy między dzieckiem a opiekunem.


niedziela, godz. 11.00, bilety: 30 zł (1 dziecko + opiekunowie, każde następne dziecko + 10 zł)

Od 9 listopada 2018 elementem każdego z warsztatów będzie wizyta na wystawie czasowej dla rodzin z dziećmi pt.: "W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości", na której odtworzony zostanie świat przedstawiony w książce Janusza Korczaka. W interaktywnej, sensorycznej przestrzeni wystawy dzieci wcielą się w postać małego króla z książki Korczaka i biorąc udział w zabawach i garach sprawdzą, czy trudno jest rządzić państwem.

 

Polska sprzed stu lat
2 grudnia 2018, BRAK MIEJSC

Jak wyglądała Polska zaraz po odzyskaniu niepodległości? W co ubierali się ludzie, czym się zajmowali, co ich interesowało? Jak wyglądały ulice i jakimi pojazdami jeżdżono? Przeszłość poznacie na starych fotografiach, po czym sami wcielicie się w rolę fotografów w atelier sprzed 100 lat.

 

Chanuka w Maciusiowym królestwie
16 grudnia 2018, wstęp bezpłatny, BRAK MIEJSC

Zapalimy świecznik zwany chanukiją, którego blask jest znakiem święta i radości dla każdego dziecka. Zapraszamy do wspólnego świętowania w pięknie iluminowanej przestrzeni muzeum. Poznacie chanukowe zwyczaje – nie tylko te współczesne, ale również te sprzed 100 lat opisane przez dzieci w „Małym Przeglądzie”, założonym przez Janusza Korczaka.

WARSZTATY ZACZNĄ SIĘ PO ZAPADNIĘCIU ZMROKU

 

W jakim świecie chcemy żyć?
6 stycznia 2019, BRAK MIEJSC

W magicznym kalejdoskopie, który znalazł się na wystawie "W Polsce króla Maciusia" sprawdzicie, jak może wyglądać świat z Waszych marzeń. Spróbujemy go później odtworzyć w gigantycznym formacie. Na warsztatach powstaną także małe, podręczne kalejdoskopy, dzięki którym każdy dzień będzie jak z marzeń.

 

Tu bi-Szwat sprzed 100 lat
20 stycznia 2019, BRAK MIEJSC

Tu bi-Szwat, to radosne święto podczas którego sadzi się drzewa, je suszone owoce, śpiewa piosenki. 100 lat temu na Polsce żydowskie dzieci też obchodziły ten uroczysty dzień a w jaki sposób, to dowiecie się na warsztatach. Będziemy sadzić, jeść suszone owoce i poznawać zwyczaje święta.

 

Minione warsztaty 

Rodzinna niedziela z Kinem Dzieci
16 września 

Zapraszamy w podróż z bohaterami filmu krótkometrażowego „Miejsce na miotle” (5+), będącego ekranizacją ilustrowanej książeczki autorstwa Julii Donaldson i Axela Schefflera. Pokaz filmu wraz z warsztatem organizowany jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty na tydzień przed 5. Festiwalem Filmowym Kino Dzieci.

WARSZTATY BEZPŁATNEW RAMACH FESTIWALU FILMOWEGO KINO DZIECI

 

Sekrety kuchni żydowskiej
29 września 

Tym razem zapraszamy na warsztaty kulinarne do Menory InfoPunkt, która znajduje się na Placu Grzybowskim 2. Tam rozsmakujecie się we własnoręcznie przyrządzonych daniach inspirowanych kuchnią żydowską. W profesjonalnie wyposażonej kuchni sprawdzicie się w roli master szefów, poznając sekrety gotowania.

WARSZTATY W RAMACH TISZ – ŻYDOWSKIEGO FESTIWALU KULINARNEGO

 

Zrób to sam. Kolekcja
30 września 

Co lubicie zbierać? Kamyki, muszelki, naklejki… a może karty, lalki, samochody? Tworzycie własne mini-kolekcje? My w muzeum też takie kolekcje posiadamy i chcemy je Wam pokazać. Nauczycie się, jak tworzyć własne zbiory, poznacie tajniki dobrego kolekcjonera. Na warsztatach wykorzystamy książkę Archiwum Ciekawości wydaną przez Cricotekę.

\WARSZTATY BEZPŁATNE W RAMACH FESTIWALU NAUKI

 

Co się wydarzyło w domu cioci Lusi?
14 października 

Dom Cioci Lusi jest miejscem niezwykłym, miejscem bezpiecznej kryjówki dla dzieci, skrywającym czasami trudne historie. Zapraszamy na premierę wyjątkowej książki dla dzieci „Dom cioci Lusi” Krzysztofa Stręciocha, która w prosty sposób, dostosowany do wieku najmłodszych czytelników, opowiada o trudnych czasach wojny. W programie warsztatów spotkanie z autorem, rysownikiem i działania twórcze.

WARSZTAT ORGANIZOWANY WE WSPÓŁPRACY Z WYDAWNICTWEM ADAMADA

 

Wielki otwarty wernisaż dla dużych i małych dorosłych
11 listopada 2018, wstęp wolny

Zapraszamy na wielkie otwarcie wystawy dla dużych i małych dorosłych "W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości". W całodniowym programie towarzyszącym znajdą się: otwarte warsztaty twórcze, na których powstaną pamiątki z wystawy, oprowadzania kuratorskie, działania z animatorami i wydarzenia artystyczne.

 

Wyprawa w bajkowy świat książki
25 listopada 2018, BRAK MIEJSC

Czy można "wejść" do książki? Zapewniamy Was, że tak. Podczas warsztatów dowiecie się jak to zrobić. Spotkacie się z ilustratorką, która wprowadzi Was w tajniki tworzenia bajkowych książek. Będziemy robić książki metodami, które Was zaskoczą – książki rozkładanki, książki kolażowe, książki jakie tylko zechcecie.

 

 

Miejsce edukacji rodzinnej

Darczyńcy

                    

Patroni medialni

                       

                   

09.08.2017