Dla dzieci

24.03.2019

Niedzielne warsztaty rodzinne

warsztaty rodzinne, MER, U króla Maciusia, niedzielne warsztaty
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Na niedzielnych warsztatach proponujemy kilka aktywności łączących ze sobą elementy zabawy, wiedzy i działań twórczych. Niezależnie od wieku każdy znajdzie tu coś ciekawego dla siebie. 

niedziela, godz. 11.00, bilety: 30 zł (1 dziecko + opiekunowie, każde następne dziecko + 10 zł)

Spotkania odbywają się w nieformalnej atmosferze rodzinnego pikniku, z wyjściem na wystawę stałą i małym poczęstunkiem. Tworzymy bezpieczną przestrzeń sprzyjającą budowaniu ciepłych i bezpośrednich relacji, stymulującą do współpracy między dzieckiem a opiekunem.

Do końca czerwca 2019 elementem każdego z warsztatów będzie wizyta na wystawie czasowej dla rodzin z dziećmi pt.: "W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości".

 

Jak zrobić, aby wszystkim było dobrze?
7 kwietnia, BRAK MIEJSC

Jak wygląda świat z Waszych marzeń, w którym wszystkim byłoby dobrze? Uruchomimy wyobraźnię, a powstałe projekty przełożymy na język plastyki, korzystając z takich form twórczych jak malarstwo, performance i kolaż. Warsztaty przygotują i przeprowadzą zaproszeni artyści sięgający po różne formy wyrazu.

 

Wspólne pesachowe gotowanie w Polsce króla Maciusia
14 kwietnia, BRAK MIEJSC
Warsztat w Menora Info przy Placu Grzybowskim 2

Lokszen, kugel, utarty charoset - co się kryje pod tymi tajemniczymi i jakże smakowitymi nazwami? Dowiecie się tego na kolejnych warsztatach kulinarnych dla rodzin, na które zapraszamy do świetnie wyposażonej kuchni Menora Info i Restauracji Charlotte Menora przy Placu Grzybowskim 2.

Warsztaty towarzyszą wystawie "W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości".

 

A ile to wszystko kosztuje?
12 maja, BRAK MIEJSC

Czy pieniądze biorą się ze ściany? Tak myśli niejeden młody człowiek obserwujący rodzica wyciągającego gotówkę z bankomatu. Właśnie dlatego tak ważne jest, by o pieniądzach rozmawiać z dziećmi. Skąd się biorą, jak je wydawać, żeby na wszystko starczyło? Czym są podatki i co się z nimi dzieje? Zapraszamy na warsztaty z edukacji finansowej dla dzieci przygotowane przez edukatorów NBP.

 

Noc Muzeów
maj, WSTĘP WOLNY

Co robi król Maciuś w Noc Muzeów? Bardzo dobrze się bawi. Dołączcie do niego! Będą przypinki, królewskie dekoracje, najmodniejsze w tym sezonie korony oraz wiele innych atrakcji. Widzimy się po zmroku.

 

Dzień Dziecka w Maciusiowym Królestwie
2 czerwca WSTĘP WOLNY

Zapraszamy na coroczny, wielki piknik rodzinny z okazji Dnia Dziecka na Skwerze Willy’ego Brandta (park na tyłach muzeum). Motywem przewodnim tegorocznego spotkania będzie świat fantazji z książki „Król Maciuś Pierwszy” Janusza Korczaka. Po zwiedzeniu wystawy "W Polsce króla Maciusia" zapraszamy dużych i małych do wspólnej zabawy. Na małych majsterkowiczów czekać będą warsztaty twórcze, na których powstaną designerskie przedmioty inspirowane projektami z wystawy - ryczące lwy, maszyny do głosowania i liczne pamiątki. Nie zabraknie także smacznych i zdrowych przekąsek i wielu innych niespodzianek. Dzień zakończymy niezwykłym wydarzeniem muzycznym – premierą koncertu "Maciuś I król" skomponowanego specjalnie dla Muzeum POLIN i wykonanego przez chór i orkiestrę dziecięcą ze Szkoły muzycznej im. Oskara Kolberga.

 

W świecie króla Maciusia
30 czerwca, KUP BILET >>

Koniec roku szkolnego, wreszcie wszystkie dzieci mają wolne! Mały król Maciuś chciałby także odpocząć. Zapraszamy na warsztaty zamykające naszą wystawę czasową "W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości". W trakcie warsztatów przygotujemy specjalną, wakacyjną wyprawkę dla małego króla. Będziemy szyć okrycia głowy, by nas letnie słońce nie zmęczyło, wyplatać hamaki i ozdabiać ekologiczne słomki do smakowitych owocowych koktajli.

 

Minione warsztaty

I Ty masz prawo! Decyduj o swoich prawach
3 lutego, BRAK MIEJSC

Mamy prawo do zabawy, mamy prawo do tajemnicy, mamy prawo do tego, aby ktoś nas wysłuchał. Na warsztatach oddamy głos dzieciom. Obejrzymy film, który stanie się punktem wyjścia do rozmowy o prawach dziecka - w domu, wśród rówieśników, w przedszkolu, szkole czy państwie. Na koniec metodą sitodruku wykonamy lniane tablice z wybranymi wspólnie najważniejszymi prawami, tak, aby o nich pamiętać każdego dnia.

 

Wspólnota
3 marca, BRAK MIEJSC

Jeżeli wspólnota byłaby potrawą, którą chcemy ugotować, to jakie składniki trzeba do niej dodać, aby była dobra? Na warsztatach będziemy mówić o społecznościach, w których żyjemy, albo chcielibyśmy żyć. Zastanowimy się nad tym, kiedy grupa ludzi staje się wspólnotą i co jest nam potrzebne do dobrego, zgodnego życia. Na koniec stworzymy symbol idealnej wspólnoty.

 

Purim sprzed 100 lat
24 marca

Zapraszamy do muzycznej podróży w czasie. Dzięki piosenkom, grom i zabawom zaczerpniętym ze wspólnego, polsko-żydowskiego folkloru cofniemy się o 100 lat. Do tańca przygrywać nam będą tradycyjne instrumenty, takie jak skrzypce, harmonia, bębenek obręczowy, baraban, lira korbowa. Muzycy i artyści z zespołu Jaworowi Ludzie zaproszą nas do wspólnego śpiewu, tupania, wirowania i zabawy. Będą dla nas grać i śpiewać: Katarzyna Szurman, Katarzyna Wińska, Przemek Łozowski, Jacek Mielcarek, Kasia Żytomirska.

Nie zabraknie też słodkich warsztatów przygotowanych przez Fundację Szczęśliwi bez cukru oraz innych niespodzianek związanych z tradycją święta Purim.

 

Miejsce edukacji rodzinnej

Darczyńcy

                    

Patroni medialni

                       

                   

09.08.2017