Dla dzieci

Niedzielne warsztaty rodzinne

warsztaty rodzinne, MER, U króla Maciusia, niedzielne warsztaty
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Na niedzielnych warsztatach proponujemy kilka aktywności łączących ze sobą elementy zabawy, wiedzy i działań twórczych. Niezależnie od wieku każdy znajdzie tu coś ciekawego dla siebie. 

niedziela, godz. 11.00, bilety: 30 zł (1 dziecko + opiekunowie, każde następne dziecko + 10 zł)

Spotkania odbywają się w nieformalnej atmosferze rodzinnego pikniku, z wyjściem na wystawę stałą i małym poczęstunkiem. Tworzymy bezpieczną przestrzeń sprzyjającą budowaniu ciepłych i bezpośrednich relacji, stymulującą do współpracy między dzieckiem a opiekunem.

 

Przyroda Muranowa – mikro-wyprawa rodzinna po warszawskiej dżungli
7 czerwca, UWAGA! WYDARZENIE ODWOŁANE

Czy można przeżyć przyrodniczą przygodę w centrum Warszawy? Zapraszamy na rodzinny spacer przyrodniczy. Zanurzymy się w świat miejskiej dżungli, będziemy tropić ślady ptaków i zwierzaków, poszukiwać traszek w stawie i odkrywać rzadkie gatunki roślin. Zbiórka na Łące Leśmiana

Warsztaty rodzinne dla dzieci 4-10 lat i ich opiekunów.

Warsztaty towarzyszące wystawie czasowej "Tu Muranów".

 

Minione wydarzenia

 

Rodzinny Bal Purimowy
8 marca, godz. 11.00

Purim jest radosnym świętem w żydowskim kalendarzu. Historia dworskiej intrygi sprzed trzech tysięcy lat jest powodem do wyjątkowo hucznej zabawy. Żydzi na całym świecie co roku świętują zwycięstwo Mordechaja i Estery nad Hamanem, urzędnikiem króla Persji. Zapraszamy najmłodszych wraz z opiekunami do wspólnej zabawy. Poprzedzi ją tradycyjnie przedstawienie przybliżające biblijną historię pod tytułem „Hadassa, czyli Estera”, które wystawi dla nas Teatr Lalka.

  • Przedstawienie: "Hadassa, czyli Estera"
  • Scenariusz i reżyseria: Jan Kamiński
  • Scenografia i kostiumy: Alicja Desperak
  • Muzyka: Maria Wieczorek
  • Występują: Maria Wieczorek, Justyna Fabisiak, Marta Parzychowska, Nikodem Księżak, Roman Holc, Tomasz Mazurek

Nie zabraknie też purimowego poczęstunku! Obowiązują stroje niecodzienne, zachęcamy do przebrania się w perskie księżniczki, wojowników i królów.

Wydarzenie rodzinne dla dzieci w wieku 4-10 lat wraz z opiekunami. Zapewniamy wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami.

 

Sztuka z kawałków szkła – spotkanie z twórczością Marca Chagalla
29 marca, UWAGA! WYDARZENIE ODWOŁANE

Poznamy barwne, nasycone kolorami, radością i miłością malarstwo Marca Chagalla. Mówi się, że to malarz, który ukochał dzieciństwo i który nigdy nie przestał być dzieckiem. Czerpał wiele inspiracji ze swoich wspomnień, ze świata wypełnionego tradycyjnymi, żydowskimi zwyczajami. Jego sztukę nazywa się często naiwną, czy surrealistyczną. Na warsztatach zainspirowani słynnymi witrażami Chagalla stworzymy własne obrazy.

Warsztaty rodzinne dla dzieci 4-10 lat i ich opiekunów.

 

Na sederowym talerzu – warsztaty kulinarne wokół tradycji Pesach
5 kwietnia, UWAGA! WYDARZENIE ODWOŁANE

Na uroczyście nakrytym do kolacji stole w czasie święta Pesach znajdą się nie tylko pyszne potrawy, ale też talerz sederowy i maca, które mają ściśle symboliczne znaczenia. Wyjaśnimy znaczenie każdego z nich i w ten sposób poznamy biblijną opowieść o wyjściu Żydów z Egiptu. W trakcie warsztatów przygotujemy i posmakujemy ciekawych pesachowych smaków. Zapraszamy na warsztaty kulinarne do świetnie wyposażonej kuchni Menora Info i Restauracji Charlotte Menora przy Placu Grzybowskim 2.

Warsztaty rodzinne dla dzieci 4-10 lat i ich opiekunów w kuchni Menora Info na Placu Grzybowskim 2.

 

O czym opowiadają przedmioty?
26 kwietnia, UWAGA! WYDARZENIE ODWOŁANE

Stara zaśniedziała łyżeczka, dzbanek z ułamanym uszkiem, wyszczerbiony grzebień – czy to zwykłe śmieci, czy może skarby kryjące ciekawą historię? Na wystawie „Tu Muranów” poszukamy rzeczy opowiadających o przeszłości ― o miejscu, w którym teraz stoi nasze muzeum, a gdzie przebiegały kiedyś gwarne, pełne ruchu i życia ulice. Badając przedmioty, nauczymy się o nich opowiadać, doszukiwać się ich znaczeń. Zainspirowani fotografiami z wystawy stworzymy własne twórcze instalacje.

Warsztaty rodzinne dla dzieci 4-10 lat i ich opiekunów.

Warsztaty towarzyszące wystawie czasowej "Tu Muranów".

 

Pocztówka dźwiękowa z Muranowa
17 maja, UWAGA! WYDARZENIE ODWOŁANE

Jak brzmiały przedwojenne ulice Zamenhofa czy Nalewek – pełne życia, z kinem, teatrem, zakładami fotograficznymi, sklepami, cukierniami, tramwajami? Na warsztatach odwiedzimy wystawę czasową „Tu Muranów” – tam poszukamy zapomnianych dźwięków, ludzi i przedmiotów. Spróbujemy „wsłuchać się w przeszłość”, tak, aby później odtworzyć ją w naszej wyobraźni. Powstałe w naszych głowach obrazy spróbujemy oddać za pomocą sztuki. Tak powstaną nietypowe pocztówki dźwiękowe.

Warsztaty rodzinne dla dzieci 4-10 lat i ich opiekunów.

Warsztaty towarzyszące wystawie czasowej "Tu Muranów".

 

Dzień super Mamy
23 maja, UWAGA! WYDARZENIE ODWOŁANE

Zapraszamy wszystkie mamy na Dzień Super Mamy, wydarzenie dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami. W tym roku w programie:

  • Zwiedzanie wystawy czasowej "Tu Muranów" z edukator(k)ami (od godz. 15.00-16.00) z wykorzystaniem "walizki podróżnika w czasie", czyli specjalnej karty edukacyjnej wraz z narzędziami do samodzielnego odkrywania tajemnic naszej wystawy. Historia toczy się w jednej z warszawskich dzielnic, która w okresie międzywojennym była zamieszkiwana głównie przez Żydów. Zniszczona podczas wojny dzielnica odrodziła się z gruzów, by stać się jednym z ważniejszych miejsc w dzisiejszej stolicy.
     
  • Warsztaty w miejscu edukacji rodzinnej "U króla Maciusia" (od godz. 16.00-18.00). W trakcie warsztatów poznamy zmysłowo przeszłość Muranowa. Wsłuchamy się w dźwięki ulic i spróbujemy je odtworzyć, samodzielnie przygotujemy potrawy i je posmakujemy, zagramy w uliczne gry, w które bawiły się dawniej dzieci.

 

Dzień Dziecka na Muranowie
31 maja, UWAGA! WYDARZENIE ODWOŁANE

Zapraszamy jak co roku na bogaty w ekscytujące wyzwania Dzień Dziecka. Przygotujemy liczne aktywności ruchowe, artystyczne, plastyczne oraz miejsce sensorycznie przyjazne dla maluchów. Nie zabraknie także smacznych i zdrowych przekąsek. Zaskoczymy Was w tym roku nowymi atrakcjami! Całość zakończy się koncertem w audytorium Muzeum POLIN. W punkcie informacyjnym będzie dostępny tłumacz Polskiego Języka Migowego. Zapraszamy do wspólnej przygody!

 

 

Miejsce edukacji rodzinnej

Darczyńcy

          

Patroni medialni