Dla dzieci

Niedzielne warsztaty rodzinne

Opiekunka z dwójką dzieci siedzi na leżaku pod parasolem na trawniku. Naprzecikwo kuca kobieta, która pokazuje kolorowe zdjęcie z wizerunkiem bociana
fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Na niedzielnych warsztatach proponujemy aktywności łączące ze sobą elementy zabawy, ruchu, wiedzy i działań twórczych. Zajęcia odbywają się online. Materiały wysyłamy pocztą.

 • niedziele, godz. 11.00-14.00, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja

Rodzinna Chanuka online 2020 – wydarzenie rodzinne

 • 13 grudnia (niedziela), 11.00-18.00
 • wstęp bezpłatny, rezerwacja będzie dostępna w grudniu
 • wydarzenia na platformie Zoom, w kanale YouTube oraz na Facebooku Muzeum POLIN

Zapraszamy na rodzinną, pełną ciepła i światła Chanukę 2020. W tym roku spędzimy ją wyjątkowo w gronie najbliższej rodziny, w swoich domach łącząc się z Muzeum POLIN ONLINE. 

Dzięki przygotowanej serii filmów z udziałem najmłodszych opowiemy o tradycjach świątecznych, na warsztatach twórczych na ZOOM, do których potrzebne materiały prześlemy Wam do domów, uda nam się wyczarować niezapomniane chwile. Pomimo dystansu jaki nas dzieli poczujemy smaki i zapachy, wsłuchamy się w dźwięki i melodie, zobaczymy kolory i światła tego najpiękniejszego z żydowskich świąt. Wieczór zakończymy premierą jakiej jeszcze nie było! Zaprosimy Was na wspaniały spektakl. Bądźcie z nami!

Warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 4-10 lat wraz z opiekunami.

Chanuka to radosne święto świateł, które upamiętnia cud w Świątyni Jerozolimskiej opisany w Biblii Hebrajskiej (którą Chrześcijanie nazywają Starym Testamentem). Gdy Żydzi odzyskali zniszczoną przez najeźdźców Świątynię, chcieli zapalić menorę, czyli siedmioramienny świecznik. Znaleźli niewielką ilość oliwy, dzięki której ogień mógł płonąć jeden dzień. Wówczas stał się cud i za sprawą modlitw płomień płonął przez osiem dni. W tym czasie udało się przygotować dodatkową ilość oliwy. Na pamiątkę tego wydarzenia w wielu żydowskich domach zapalny jest specjalny ośmioramienny świecznik chanukija, która stawiana jest w oknie domu.

 

Minione wydarzenia

"Poranne Ptaszki" – zwiedzanie wystawy czasowej "Tu Muranów" dla rodzin z dziećmi ze spektrum autyzmu

 • 26 września (sobota), godz. 8.00-10.00
 • wstęp bezpłatny, zapisy: [email protected]
 • wydarzenie stacjonarne

"Poranne Ptaszki" to bezpłatne wydarzenie dla dzieci ze spektrum autyzmu, w trakcie którego wspólnie z rodzeństwem i opiekunami mogą zwiedzić wystawę "Tu Muranów" oraz skorzystać z dodatkowych animacji. W trakcie wydarzenia codzienny zgiełk, dźwięki i światła w muzeum będą ograniczone, przez co stworzymy przestrzeń przyjazną dla dzieci wrażliwych na bodźce sensoryczne. Uczestnicy spotkania będą mogli skorzystać ze wsparcia edukatorów i edukatorek Muzeum i z dodatkowych animacji na wystawie. Zapewniona zostanie również przestrzeń do wyciszenia dla tych, którzy będą potrzebowali zrobić sobie przerwę w zwiedzaniu.

Wystawa "Tu Muranów" to opowieść o dawnej Dzielnicy Północnej, która przed wojną była centrum żydowskiego życia – w czasach, gdy Warszawa była domem największej społeczności żydowskiej. Jest skierowana jest do szerokiej publiczności, jednak dzięki wsparciu naszych edukatorów i edukatorek również najmłodsi dokonają na niej wiele ciekawych odkryć.

Wydarzenie towarzyszące wystawie "Tu Muranów".

7. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci to wydarzenie skierowane do widzów w wieku od 4 oraz ich opiekunów. Ideą, jaka od początku przyświeca festiwalowi, jest udostępnianie szerokiej publiczności wartościowych filmów, które wyróżniają się walorami edukacyjnymi, artystycznymi oraz produkcyjnymi.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN jest jednym z partnerów festiwalu.

W programie wydarzenia:

Rodzinny pokaz filmu online "Wszyscy za jednego"

 • 26 września, godz. 10.00-11.36
 • film dostępny w godzinach 10:00-14:00
 • bilety: 15 zł (1 bilet) / 50 zł (karnet) na filmy dostępne online na stronie www.kinodzieci.pl
 • wydarzenie online

Zapraszamy na rodzinny pokaz filmu online „Wszyscy za jednego” w reż. Johanne Helgeland (Norwegia, 2020, 96’, lektor, aktorski). W Norwegii trwa II wojna światowa. Rodzice Grety i Otta zostają aresztowani, a rodzeństwo odkrywa, dlaczego w ich domu ukrywa się dwójka żydowskich dzieci. Siostra i brat postanawiają pomóc Danielowi i Sarze przedostać się do wolnej Szwecji.

Ważne: film opowiada o trudnych, wojennych wydarzeniach jest skierowany do dzieci w wieku 9+. Zachęcamy jednak rodziców do zapoznania się z trailerem filmu, to pomoże Wam ocenić, czy film jest odpowiedni dla Waszych dzieci. Link do trailera >>

Rodzinne warsztaty wokół filmu "Wszyscy za jednego". O niezwykłej mocy przyjaźni

 • 26 września, godz. 13.00-14.00
 • wstęp bezpłatny, ZAPISY >>
 • liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń
 • warsztaty online

Przyjaźń potrafi mieć siłę, która przezwycięży wszystko. Na warsztatach wokół filmu "Wszyscy za jednego" w reż. Johanne Helgeland będziemy mówić o niezwykłej przyjaźni łączącej dzieci w trudnych czasach wojny. Zastanowimy się, jakie cechy ma najlepszy przyjaciel i jak należy pielęgnować wspólne relacje, kiedy potrzebujemy pomocy najbliższych i czy jesteśmy w stanie takiej pomocy udzielić innym. Informacje o materiałach plastycznych potrzebnych na warsztaty online, zostaną wysłane przed zajęciami.

Ważne: film opowiada o trudnych, wojennych wydarzeniach jest skierowany do dzieci w wieku 9+. Zachęcamy jednak rodziców do zapoznania się z trailerem filmu, to pomoże Wam ocenić, czy film jest odpowiedni dla Waszych dzieci. Link do trailera >>

Rodzinny pokaz filmu "Wszyscy za jednego" w Kinotece PKiN

 • 27 września, godz. 14.00-15.50
 • bilety: 15 zł, dostępne na stronie www.kinodzieci.pl
 • wydarzenie stacjonarne

Zapraszamy na rodzinny pokaz filmu „Wszyscy za jednego” w reż. Johanne Helgeland (Norwegia, 2020, 96’, lektor, aktorski). W Norwegii trwa II wojna światowa. Rodzice Grety i Otta zostają aresztowani, a rodzeństwo odkrywa, dlaczego w ich domu ukrywa się dwójka żydowskich dzieci. Siostra i brat postanawiają pomóc Danielowi i Sarze przedostać się do wolnej Szwecji. Przed seansem edukatorzy/rki Muzeum POLIN przygotują krótką prelekcję wprowadzającą do filmu.

Ważne: film opowiada o trudnych, wojennych wydarzeniach jest skierowany do dzieci w wieku 9+. Zachęcamy jednak rodziców do zapoznania się z trailerem filmu, to pomoże Wam ocenić, czy film jest odpowiedni dla Waszych dzieci. Link do trailera >>

TISZ Festiwal Żydowskiego Jedzenia

Podczas trzeciej edycji TISZ Festiwalu Żydowskiego Jedzenia – pierwszego w Polsce festiwalu w całości poświęconego żydowskiej kuchni – przez 5 dni będziemy rozmawiać, spacerować, oglądać, uczyć się, smakować i wspólnie jeść. Opowiemy o miejscu i roli, jaką jedzenie odgrywa w polskiej i żydowskiej kulturze.

Będziemy mówić o podobieństwach i różnicach między tradycjami kulinarnymi i spotykać się przy tytułowym Tiszu, czyli stole. Jak co roku, na festiwalu spotkamy się jesienią podczas święta Sukkot, a w jego trakcie odwiedzić będzie można nasz polinowy szałas.

W programie wydarzenia

Rodzinne gotowanie. Poznajemy kuchnię żydowską – chałka

 • 3 października, godz. 11.00-13.00
 • wstęp bezpłatny, REZERWCJA >>
 • wydarzenie online

Cymes, czulent, śledź i… co na to gęś? Czyli o kuchni żydowskiej jedynej w swoim rodzaju – słodko-kwaśnej, pachnącej gałką muszkatołową, cynamonem i wanilią, czosnkiem i cebulą. Rozszyfrujemy co oznacza koszer, gefilte fish i inne tajemnicze nazwy. Spróbujemy zapamiętać, które święto jakie charakterystyczne ma potrawy. Zagramy też w quiz i…nauczymy się zaplatania tradycyjnej chałki! 

Informacje o produktach spożywczych potrzebnych na warsztaty przekażemy w mailu potwierdzających zgłoszenie na warsztaty.

Warsztaty rodzinne dla dzieci 4-10 lat wraz z opiekunami.

Mirabelka. Opowieść jak najbardziej prawdziwa

 • 4 października, godz. 11.00-14.00
 • bilety: normalny 30 zł, rodzinny 30 zł (dziecko + do 2 opiekunów), 10 zł (kolejne dziecko), KUP BILET >>
 • wydarzenie stacjonarne

Mirabelka to niepozorne drzewko z dawnej ul. Nalewki, dające słodkie, żółte i pachnące owoce. Drzewko stało się głównym bohaterem i narratorem książki Cezarego Harasimowicza (reżysera, scenarzysty, pisarza i autora książki „Mirabelka”). Mirabelka jest świadkiem upływającego czasu i przechowuje pamięć o ludziach, których już tu nie ma. Opowieść o mirabelce znajdziemy także na wystawie "Tu Muranów".

Po wysłuchaniu wspomnień Cezarego Harasimowicza o dzieciństwie, zabawach z przyjaciółmi i odkrytych skarbach odwiedzimy wystawę, na której poszukamy rzeczy zapisanych w książce. Literackie inspiracje staną się także podstawą do naszych twórczych działań. 

Warsztaty rodzinne dla dzieci 4-10 lat wraz z opiekunami.

Rodzinne gotowanie. Poznajemy kuchnię żydowską - mirabelka

 • 4 października, godz. 16.00-18.00
 • wstęp bezpłatny, REZERWACJA >>
 • wydarzenie online

Dawno, dawno temu w Dzielnicy Północnej Warszawy, której dzisiejszy Muranów jest częścią, mieszkańcy kamienic w szklane słoje zamykali lato – z owoców lata i jesieni robiono przetwory, aby w zimowy czas cieszyć się tym niezwykłym skarbem. Wśród domów rosły różne drzewa, między nimi dająca wyjątkowe, złote i pięknie pachnące owoce – mirabelka. Poznamy historię niezwykłego drzewa z ulicy Nalewki. Nauczymy się, jak słodycz owoców przechować na później.

Informacje, jakie owoce zaczarujemy w słoikach, otrzymacie w mailu potwierdzających zgłoszenie na warsztaty.

Warsztaty rodzinne dla dzieci 4-10 lat wraz z opiekunami.

Zwiedzanie rodzinne wystawy czasowej dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami

 • 10 października (sobota), godz. 11.30-13.00
 • wstęp bezpłatny, zapisy: [email protected]
 • wydarzenie stacjonarne

Zapraszamy rodziny z dziećmi z niepełnosprawnościami na zwiedzanie wystawy czasowej „Tu Muranów” z wykorzystaniem „walizki podróżnika w czasie”, czyli specjalnej karty edukacyjnej. Dzięki niej, przy wsparciu edukatorów, będzie można odkrywać tajemnice naszej wystawy. Historia mieszkańców toczy się w jednej z warszawskich dzielnic, która w okresie międzywojennym była zamieszkiwana głównie przez Żydów. Zniszczona podczas wojny dzielnica odrodziła się z gruzów, by stać się jednym z ważniejszych miejsc w dzisiejszej stolicy.

Wydarzenie towarzyszące wystawie "Tu Muranów"

O tworzeniu kolekcji – warsztaty rodzinne

 • 11 października (niedziela), godz. 11.00-14.00
 • wstęp bezpłatny, REZERWACJA >>
 • wydarzenie stacjonarne

Czy macie w domu stare zdjęcia, listy, fragmenty garderoby i inne przedmioty, które są ważne dla Was i dla waszej rodziny szczególnie ważne? Może kryją jakąś ciekawą historię? Takie przedmioty czasem trafiają do muzeum, by dbano  nie i pokazywano innym. Właśnie takie przedmioty podarowali nam goście, którzy przychodzili na wystawę "Tu Muranów". Zainspirowani nowymi muzealnymi zbiorami będziemy tworzyć własne, niepowtarzalne kolekcje.

Wydarzenie towarzyszące wystawie "Tu Muranów".

Warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 4-10 lat wraz z opiekunami.

Pocztówka dźwiękowa z Muranowa

 • 25 października (niedziela), godz. 11.00-14.00
 • bilety: normalny 30 zł, rodzinny 30 zł (dziecko + do 2 opiekunów), 10 zł (kolejne dziecko), KUP BILET >>
 • wydarzenie stacjonarne

Jak brzmiały przedwojenne ulice Zamenhofa czy Nalewek – z kinem, teatrem, zakładami fotograficznymi, sklepami, cukierniami, tramwajami? Na warsztatach odwiedzimy wystawę czasową „Tu Muranów” – poszukamy tu zapomnianych dźwięków, ludzi i przedmiotów. Spróbujemy „wsłuchać się w przeszłość”, tak, aby później odtworzyć ją w naszej wyobraźni. Powstałe w naszych głowach obrazy spróbujemy oddać za pomocą sztuki. Tak powstaną nietypowe pocztówki dźwiękowe.

Wydarzenie towarzyszące wystawie "Tu Muranów".

Warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 4-10 lat wraz z opiekunami.

Dotknij przeszłości – warsztaty rodzinne dla osób z niepełnosprawnościami - ODWOŁANE

 • Odwołujemy spotkanie 15 listopada (niedziela). Warsztaty odbędą się w innym terminie w 2021 roku
 • wydarzenie stacjonarne

To propozycja dla tych, którzy chcą podążyć śladami sławnych odkrywców. Najpierw poznamy tajniki pracy archeologów, a potem sami spróbujemy swoich sił w małych wykopaliskach. Tak jak prawdziwi archeolodzy, przy pomocy pędzelków i szpachelek, będziemy wydobywać ukryte w piasku przedmioty i dokumentować znaleziska za pomocą rysunków. Przyjrzymy się też bliżej wybranym eksponatom z wystawy „Tu Muranów”, które mają do opowiedzenia ciekawe historie.

Wydarzenie towarzyszące wystawie "Tu Muranów".

Warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 4-10 lat wraz z opiekunami.

Czym pachnie Szabat? – warsztat online dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami

 • 15 listopada (niedziela), godz. 11.00-12.00
 • BRAK MIEJSC

Czym jest Szabat i jak pachnie? Poznamy zwyczaje szabatowe oraz porozmawiamy o tym, jak ważny jest odpoczynek i bycie razem w tym czasie. W pachnącym nastroju zrobimy własną besamimkę, czyli pojemnik na wonne zioła lub korzenie. Będzie bardzo aromatycznie!

Na zakupy! Do przedwojennej Warszawy

 • 22 listopada (niedziela), godz. 11.00-14.00
 • bilety: normalny 30 zł, rodzinny 30 zł (dziecko + do 2 opiekunów), 10 zł (kolejne dziecko)
 • BRAK MIEJSC
 • wydarzenie online

Co kryje się za nazwą Pasaż Simonsa? Z czego słynęły Nalewki? Spróbujemy na chwilę przywołać wyjątkowy krajobraz, który tworzyły m.in. warsztaty jubilerskie, skład tiulu, koronek i wstążek, wytwórnia parasoli czy fabryka wyrobów platerowanych i srebrnych. Znajdziemy również czas, by przyjrzeć się modzie warszawskich ulic, zajrzeć do przymierzalni kapeluszy i wspólnie stworzyć własne projekty witryn sklepowych. W czasie warsztatów odwiedzimy wybrane punkty wystawy stałej i czasowej „Tu Muranów”. 

Wydarzenie towarzyszące wystawie "Tu Muranów".

Warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 4-10 lat wraz z opiekunami.

Chanuka - Święto Świateł - warsztat online dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami

 • 29 listopada (niedziela), godz. 11.00-12.00
 • BRAK MIEJSC

Chanuka to żydowskie święto wypadające w grudniu. Uwielbiają je zwłaszcza dzieci, które przez osiem kolejnych dni dostają drobne upominki. Podczas warsztatu edukator opowie nam, dlaczego chanukowy świecznik ma osiem ramion i w którym miejscu w domu powinien stanąć. Dowiemy się dlaczego podczas święta Chanuki je się pączki i naleśniki. A może chcecie nauczyć się ulubionej chanukowej zabawy żydowskich dzieci - gry w drejdla? Podczas warsztatu wspólnie w nią zagramy, słuchając piosenek chanukowych.

 

Miejsce edukacji rodzinnej

Darczyńcy

          

Patroni medialni

       

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

 

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl