Relacja audio: Obojętność – dyskusja z cyklu "Obcy w domu. Wokół Marca '68"
Czy obojętność jest jedną z głównych chorób współczesnej cywilizacji? Dlaczego była wtedy i jest teraz tak "popularna"? Jakie są źródła i przyczyny obojętności? I jakie są jej skutki?
Wysłuchaj nagrania ze spotkania "Obojętność" (24.05.2018):
Jak to możliwe, że wielu okazało znieczulicę wobec wydarzeń Marca ’68? Nie chcieli się angażować, byli zajęci czymś innym? Czy była to forma samoobrony? Dlaczego nic nie zrobili, choć mogli? Dlaczego byli bierni i obojętni wobec dramatu, który dział się obok? Jak reagowały ważne instytucje np. Kościół? Milczał? Dlaczego?
W dyskusji wezmą udział:
- Wacław Oszajca - jezuita, teolog, dziennikarz, publicysta i poeta, duszpasterz i wykładowca; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i do 2016 roku członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
- Zofia Milska-Wrzosińska – psychoterapeutka i psycholożka, autorka artykułów i książek popularyzujących tematykę psychologiczną, współzałożycielka i dyrektor Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie.
- Ala Goldblum-Elczewska – psycholożka, specjalizuje się w pomocy osobom po traumie; w 1969 r. wyjechała do Danii, pracuje w ośrodku pomagającym uchodźcom.
- Alina Cała – historyczka, zajmuje się historią stosunków polsko-żydowskich w XIX i XX wieku, w tym dziejami antysemityzmu, stereotypami narodowościowymi, ruchami ideologicznymi wśród Żydów.
- Ireneusz Krzemiński – socjolog, profesor UW, autor licznych publikacji dotyczących procesów zachodzących w społeczeństwach demokratycznych; zajmuje się m.in. tematyką antysemityzmu we współczesnej Polsce.
- Katarzyna Surmiak-Domańska (moderatorka spotkania) – reporterka związana z "Gazetą Wyborczą"; autorka reportaży, wywiadów i esejów o tematyce społecznej i kulturalnej; jej teksty ukazują się w dodatkach "Gazety Wyborczej": "Duży Format", "Wysokie Obcasy" oraz magazynie "Książki. Magazyn do czytania".
Cykl "Obcy w domu. Wokół Marca '68" to seria comiesięcznych spotkań z udziałem m.in. świadków historii, badaczy kultury, socjologów, medioznawców, poświęcony najważniejszym problemom związanym z żydowskim doświadczeniem Marca ’68.
Dyskusja towarzyszy wystawie czasowej "Obcy w domu. Wokół Marca ‘68", którą można oglądać w Muzeum POLIN do 24 września 2018 roku.