Oprowadzania autorskie po wystawie "(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata"
Zapraszamy na ostatnie oprowadzania po kończącej się wystawie czasowej, podczas których kuratorki – dr Justyna Koszarska-Szulc i dr Natalia Romik oraz przewodnik Franciszek Bojańczyk – przybliżą kulisy jej powstawania i opowiedzą, jak wiele znaczeń niesie ze sobą słowo "pożydowskie".
- 14 grudnia (sobota), godz. 12:00, prowadzenie: dr Justyna Koszarska-Szulc, dr Natalia Romik, KUP BILET →
- 15 grudnia (niedziela), godz. 12:00, prowadzenie: Franciszek Bojańczyk, KUP BILET →
- Wystawa czasowa "(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata"
- Bilety: normalny 30 zł, ulgowy 25 zł
Opatów to niewielkie miasto w dzisiejszym województwie świętokrzyskim, którego większość mieszkańców przed wojną była Żydami. Zagładę przeżyli nieliczni, a jeśli nawet ktoś na chwilę wrócił, nie zdecydował się zostać. Miejsca po Żydach zniknęły lub zyskały nowe funkcje, ich najcenniejsze rzeczy zostały zabrane przez Niemców, pozostałe oferowano polskim mieszkańcom na licytacjach. Duża część tego mienia została rozkradziona i rozszabrowana. Podobnie jak w setkach innych miejscowości w Polsce na części rozkładano całe budynki, drewniane domy przenoszono z miejsca na miejsce. Po żydowskim życiu pozostała, zarówno w Opatowie, jak i w całej Polsce, pustka. Pokazane na wystawie obrazy Majera Kirszenblata to nie jedynie barwny zapis wspomnień z dzieciństwa żydowskiego chłopca przed Zagładą. To także świadectwo bardzo bliskiej relacji młodego człowieka z miejscem dorastania i atmosferą żydowskiego świata, którego był częścią.
Dr Justyna Koszarska-Szulc – kuratorka i badaczka w Instytucie Badań Literackich PAN. W latach 2020–2021 stypendystka The Rothschild Foundation Hanadiv Europe i Memorial Foundation for Jewish Culture.
W 2018 roku wspólnie z Natalią Romik była kuratorką wystawy "Obcy w domu. Wokół Marca ‘68" (2018), a obecnie także "(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata", powstałej przy współudziale prof. Barbary Kirshenblatt-Gimblett.
W 2024 roku ukazała się jej książka "Wierny własnemu rozdarciu. Problematyka tożsamościowa w twórczości Artura Sandauera". Współpracuje z United States Holocaust Memorial Museum w ramach grantu "Holocaust Justice Project".
Dr Natalia Romik – absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego oraz Bartlett School of Architecture w University College London. W swojej pracy naukowej analizowała architekturę i urbanistykę miasteczek żydowskich przywracając ich pamięci społecznej. Jest również autorką wielu performansów, instalacji i wystaw.
Franciszek Bojańczyk – studiował historię i hebraistykę w Warszawie, Pradze i Tel-Awiwie. Jako przewodnik i pilot oprowadzał po Izraelu, Skandynawii i USA. Współpracował m.in. z Fundacją Taubego i Forum Dialogu, kierował działem projektów kulturalnych i komunikacji w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma, a obecnie jest Głównym Specjalistą ds. Promocji i Współpracy z Diasporą w Muzeum POLIN.