Wystawy
16.05.2018

Oprowadzania rówieśnicze po wystawie czasowej

Wyjątkowe oprowadzania po wystawie czasowej „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68” dla młodzieży warszawskich szkół średnich, przygotowane przez ich rówieśników.

Licealiści w pięciu grupach opracowali tematyczne ścieżki oprowadzania oraz wystąpią w roli przewodników. Proponujemy 5 terminów oraz ścieżek tematycznych oprowadzań do wyboru. Opisy przygotowali sami uczniowie.


Podstawowe informacje organizacyjne:

 • czas trwania: 60 minut,
 • cena: 100 zł / grupa wraz z opiekunkami (opiekunami),
 • maksymalna liczba uczestników: 30 osób + opiekunowie,
 • rezerwacja: [email protected],
 • miejsce: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, wystawa czasowa "Obcy w domu. Wokół Marca ‘68".
W mailu rezerwacyjnym prosimy o zawarcie informacji:
 • wybrany termin wraz z przyporządkowaną ścieżką zwiedzania (opisy ścieżek dostępne poniżej),
 • nazwa szkoły,
 • adres,
 • która to klasa,
 • liczba uczniów/opiekunów,
 • kontakt do opiekuna grupy (imię, nazwisko, telefon, adres e- mailowy),
 • NIP (jeśli są Państwo zainteresowani fakturą).

 

Ścieżka tematyczna "Propaganda poprzez media i sztukę"
25 kwietnia (środa), godz. 12.15-13.15, BRAK MIEJSC

Spacer poprowadzą: Maria – uczennica XXII LO im. Jose Marti w Warszawie oraz Amelia i Mateusz – uczniowie IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie.

Jesteśmy trójką zainteresowanych nauką i historią uczniów z LO im. Klementyny Hoffmanowej oraz LO im. Jose Marti w Warszawie. Wspólnie wybraliśmy temat bardzo interesujący, bo aktualny we wszystkich czasach. Sztuka i media od wieków służą i będą służyć jako narzędzie do przekazania treści, a w przypadku konfliktów w państwie często są wykorzystywane jako nośnik treści propagandowych. Podczas spaceru chcemy omówić jak rząd polski wykorzystywał media i sztukę do mówienia społeczeństwu o Żydach, ale również jak za pośrednictwem sztuki walczono z propagandą.

Ścieżka tematyczna "O co chodzi z tym marcem?"
9 maja (środa), godz. 12.45-13.45, BRAK MIEJSC

Spacer poprowadzą uczennice XXII LO im. Jose Marti w Warszawie, Ania, którą interesują podróże, architektura oraz historia, oraz Ewa, której zainteresowania to języki obce, podróże, poznawanie innych kultur oraz historia.

Podczas naszego spaceru po nowej wystawie czasowej muzeum zabierzemy Państwa w realia lat 60-tych. Skupimy się nie na samych wydarzeniach Marca ‘68, ale na jego genezie i skutkach. Dlaczego taki temat? Wychodzimy z założenia, że aby dobrze zrozumieć to, co się stało, należy mieć wiedzę nie tylko o samym wydarzeniu, ale również jego tle – o tym co było przed i po. W końcu obraz składający się tylko z pierwszego planu jest niepełny.

Ścieżka tematyczna "Mowa propagandy"
11 maja (piątek), godz. 12.15-13.15, BRAK MIEJSC

Oprowadzać będą: Julia Bodziony, Alicja Malinowska, Victoria Molenda i Wiktoria Łempicka – uczennice klasy drugiej z XXII Liceum Ogólnokształcącego im. Jose Marti w Warszawie.

Podczas spaceru po wystawie „Obcy w domu” zamierzamy skupić się na mowie propagandy. Kluczowym dla zrozumienia tego zjawiska będzie omówienie przemówienia Władysława Gomułki z roku 1967 i 1968 oraz pozostałych działań ówczesnej władzy. Podczas spaceru porozmawiamy o reakcjach społeczeństwa na te wydarzenia oraz opowiemy czym był tzw. „wilczy bilet”.

Ścieżka tematyczna "Kim jestem?"
14 maja (poniedziałek), godz. 12.45-13.45, BRAK MIEJSC

Spacer poprowadzą uczniowie LXXXI LO im. Aleksandra Fredry: Patryk, który interesuje się teatrem i turystyką, Julia, która uwielbia uczyć się geografii, a w przyszłości zamierza dużo podróżować, Karolina która interesuje się historią w różnych jej aspektach oraz Hania, uczennica pierwszej klasy IX Liceum Ogólnokształcącego im. Klementyny Hoffmanowej, która interesuje się historią, a najbardziej dzieleniem się nią z innymi.

Każdy człowiek zmaga się z określeniem swojej tożsamości. Nikt nie lubi być szufladkowany, a jednak z tym problemem musieli zmagać się Żydzi 50 lat temu. Podróż w odkrywaniu tożsamości zabiorą Was licealiści, którzy przedstawią jak wydarzenia marcowe wpłynęły na tożsamość wielu polskich obywateli.

Ścieżka tematyczna "Młodzież kontra system"
16 maja (środa), godz. 12.15-13.15

Spacer poprowadzą uczniowie IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie: Natalia, która interesuje się sztuką, Mikołaj, który interesuje się historią i zależnościami zachodzącymi w społeczeństwie, Kinga, której głównym zainteresowaniem jest teatr i filmografia oraz Wiktoria, która uwielbia się uczyć nowych rzeczy, a tym bardziej przekazywać tę wiedzę innym.

Mamy 17 lat. Pięćdziesiąt lat temu nasi rówieśnicy postanowili zmienić świat na lepsze. Na wystawie "Obcy w domu" opowiemy o ich walce z systemem i o konsekwencjach z tym związanych.