Film

„Painters Painting” – pokaz filmu i prelekcja

Po lewej kubeczek pełen pędzli. Po prawej Painters Painting. A candid History of the New York Art Scene, 1940-1970.
mat.pras.

„Painters Painting” to bazujący na archiwalnych materiałach i wywiadach dokument portretujący sztukę Nowego Jorku od lat 40. do lat 70. XX wieku, od ekspresjonizmu abstrakcyjnego do pop-artu. O swojej twórczości opowiadają sami artyści, wśród nich Frank Stella i Andy Warhol.

Projekcję poprzedzi prelekcja dra Iwa Zmyślonego na temat tzw. szkoły nowojorskiej.

Iwo Zmyślony - krytyk sztuki i metodolog, autor kilkunastu publikacji naukowych oraz blisko stu esejów, wywiadów i recenzji. Studiował filozofię i historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Albert-Ludwigs-Universität Freiburg i Katholieke Universiteit Leuven. Tytuł doktora uzyskał na podstawie pracy o pozawerbalnych wymiarach poznania i wiedzy (tacit knowledge). Stypendysta programów GFPS, DAAD, MNiSW, NCN i Młoda Polska. Współpracuje z „Dwutygodnikiem” i „Kulturą Liberalną”.

"Painters Painting", reż. Emile de Antonio, 1973

30 maja, godz. 19.00, wstęp wolny.

Pokaz filmu towarzyszy wystawie Frank Stella i synagogi dawnej Polski" prezentujacej nie tylko niezwykłe prace nowojorskiego twórcy, ale również fascynującą historię ich powstania. Po raz pierwszy reliefy z cyklu Polskie miasteczka (Polish Village series) zestawione zostały ze źródłami inspiracji Stelli, a więc przedwojennymi zdjęciami i rysunkami pomiarowymi synagog.

Więcej informacji o wystawie: polin.pl/frank-stella-i-synagogi-dawnej-polski.

 

Mecenas     Sponsorzy  
 
Patroni   Partner   Współorganizatorzy   Wspólna instytucja kultury
     

Patroni medialni