Kultura

„Piątka z ulicy Barskiej”, 1954

Fot. Materiały prasowe

„Piątka z ulicy Barskiej”, reż. Aleksander Ford, 1954, 110 min

Dramat pokolenia, które dorastało w czasie wojny i nie może odnaleźć się w nowym porządku moralnym. Zrujnowana Warszawa, w której wciąż działa podziemie, wykorzystując nawykłych do wojennego życia młodych mężczyzn, ale w której rodzą się także głębokie uczucia. Jeden z pierwszych filmów z udziałem Tadeusza Łomnickiego.

Zapraszamy na cykl filmowy „Aleksander Ford. Sukces. Władza. Wygnanie”.

Aleksander Ford – człowiek pełen sprzeczności. Przedwojenny socjalista, po wojnie uznawany za pupila władzy. Ceniony za wybitne osiągnięcia artystyczne (jego „Piątka z ulicy Barskiej” otrzymała nagrodę jury w Cannes). Jako pierwszy przeniósł na ekran Sienkiewicza. W 1960 r. z ogromnym rozmachem nakręcił Krzyżaków, dzieło, które dla Polaków miało niemal tę samą wagę, co mickiewiczowski Pan Tadeusz.

Urodził się w Łodzi jako Mosze Lifszyc. Przez dwie dekady wykładał w łódzkiej szkole filmowej, był mistrzem Andrzeja Wajdy i Romana Polańskiego. Nakręcił ponad dwadzieścia filmów i zbudował instytucjonalne zaplecze polskiej sztuki filmowej. Jednocześnie nazywano go Panem Pułkownikiem zarówno jego własne dzieła często trafiały na półki, jak i on poddawał ostrej cenzurze filmy kolegów, blokując pomysły, zatrzymując scenariusze.

Po antysemickiej nagonce w 1968 roku – 45 lat temu – stracił możliwość jakiejkolwiek pracy twórczej. Rok później opuścił kraj. Mówiono, że zostałby jednym z ojców Hollywood,  gdyby wyjechał do Stanów w latach 20. XX wieku, ale na początku lat 70. nie mógł się już tam odnaleźć.  Zmarł śmiercią samobójcza na Florydzie w 1980 r.

We wrześniowym cyklu pokażemy cztery wybrane fabuły reżysera:

4 września, godz. 19.00 – Ósmy dzień tygodnia, 1958

11 września, godz. 19.00 – Piątka z ulicy Barskiej, 1954

19 września, godz. 19.00 – Ulica Graniczna, 1948

25 września, godz. 19.00 – Droga młodych („Mir kumen on”), 1936
Po projekcji rozmowa o życiu i twórczości Aleksandra Forda ze Stanisławem Janickim, biografem reżysera, autorem filmu dokumentalnego „Kochany i nienawidzony. Dramat życia i śmierci twórcy Krzyżaków”.

Bilet - 5 zł. Karnet na wszystkie cztery filmy w ramach cyklu - 15 zł.

Specjalny seans dla szkół:

23 września, godz. 10.00 – Krzyżacy, 1960

Wstęp bezpłatny. Konieczne rezerwacje pod numerem tel. 22 47 10 301.