Koncert

Piotr Orzechowski i Avishai Cohen „Warsaw Standards”

Czarno-białe zdjęcie. Dwóch mężczyzn na polnej drodze.
fot. Adam Golec

Podczas sobotniego wieczoru, 10 paźdzernika, w ramach święta Made in POLIN w naszym Audytorium zabrzmi muzyka w wykonaniu „pianohooligana” Piotra Orzechowskiego i trębacza Avishaia Cohena. Projekt, stworzony specjalnie na zamówienie Muzeum POLIN, inspirowany jest standardami jazzowymi, które wyszły spod ręki polsko-żydowskich kompozytorów: Bronisława Kapera i Victora Younga.

Wieść o talencie Piotra Orzechowskiego trafiła do szerszego grona odbiorców ze Szwajcarii. To tam w 2011 roku 21-letni krakowski pianista jako pierwszy Polak w historii zwyciężył w prestiżowym międzynarodowym konkursie Montreux Jazz Piano Competition. Po sukcesie, zamiast iść utartą ścieżką muzyka jazzowego, swoją debiutancką płytę poświęcił muzyce… Krzysztofa Pendereckiego. W ciągu 5 lat obecności na scenie muzycznej współpracował m.in. z Philipem Glassem, Adrianem Utleyem z Portishead, Randym Breckerem i Capellą Cracoviensis. Te oryginalne i szerokie muzyczne zainteresowania odzwierciedlają się w jego autorskim, intrygującym języku muzycznym.

Na jazzowej scenie jest miejsce dla dwóch Avishai’ów Cohenów - kontrabasisty i trębacza. I choć w Polsce bardziej znany jest na razie ten pierwszy, wiele wskazuje na to, że to właśnie o 8 lat młodszy, żyjący między Tel Awiwem a Nowym Jorkiem, trębacz będzie już niedługo nadawał ton współczesnemu jazzowi. Już teraz wygrywa w najważniejszych jazzowych rankingach. „New York Times” porównuje go do Milesa Davisa, bo podobnie jak on „potrafi uczynić z trąbki środek do wyrażenia najbardziej przejmujących ludzkich emocji”.

Avishai Cohen przez ostatnie 5 lat był członkiem gwiazdorskiej orkiestry SF Jazz Collective. W przyszłym roku w prestiżowym wydawnictwie ECM, dla którego od lat nagrywa Tomasz Stańko, ukaże się jego autorska płyta. Najpierw zobaczymy go jednak na koncercie w Muzeum POLIN.

Bilety w cenie 80zł (rzędy A–K) i 60zł (rzędy L–W) dostępne w internetowym systemie sprzedaży i kasach Muzeum.
 

Koncert organizowany w ramach świętaSzczegółowy program znajduje się tutaj.