Wykład

23.06.2016 17:00

Pisząc Zagładę – przeszłość i teraźniejszość. Wykład w j. angielskim

Powołując się na bogactwo wspomnień, pisemnych świadectw, dokumentów procesowych oraz zbiorowych form upamiętniania, które pojawiły się tuż po drugiej wojnie światowej, badacze coraz częściej w ostatnich latach podważają pogląd, jakoby od 1945 r. do początku lat 60. miała panować ogólna „cisza” na temat Holokaustu. Starając się obalić ów mit należy bacznie przyjrzeć się niesamowicie bogatej produkcji literackiej, obejmującej różne gatunki i formy, powstałej podczas oraz tuż po Zagładzie – pisma te bowiem uwzględniają wątki historyczne, psychologiczne, teologiczne, lingwistyczne i estetyczne, rozwijane w późniejszych latach. Skupiając uwagę na świadectwach powstałych w czasie Zagłady i tuż po wojnie, a także zestawiając je z późniejszymi dziełami z końca XX w., które podejmowały wiele z tych samych tematów, prof. Sundquist zaprezentuje przegląd dzieł, które opisywały to, co niewyrażalne, w sposób otwarty, brutalny, a jednocześnie subtelny.

Wykład wygłosił Eric J. Sundquist, Andrew W. Mellon Professor nauk humanistycznych na Wydziale Anglistyki Johns Hopkins University w Baltimore.

Wykład w języku angielskim.

Wydarzenie jest częścią konferencji MESEA - The Society for Multi-Ethnic Studies: Europe and the Americas „Cultural Palimpsests: Ethnic Watermarks, Surfacing Histories” (21-24 czerwca, 2016).

23 czerwca, godz. 17:00, wstęp wolny, wydarzenie w j. angielskim.

Poniżej prezentujemy zapis filmowy wykładu:

07.06.2016