Wydarzenie
17.09.2022

Podwórkowy piknik sąsiedzki na Muranowie

Kobieta siedzi na trawie z trzema dziewczynkami. Wszystkie zajmują się tworzeniem prac plastycznych
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Przywitaj jesień z mieszkańcami i mieszkankami Muranowa! Już po raz szósty zapraszamy was na piknik "Muranów leży nam na sercu", który zamieni jedno z wolskich podwórek w prawdziwą strefę rozrywki i sąsiedzkich spotkań.

Organizatorami pikniku są aktywni mieszkańcy z ul. Miłej związani z Fundacją Jeden Muranów oraz różne organizacje zrzeszone w lokalnym partnerstwie "Przepis na Muranów". Wydarzenie, jak co roku, rozpocznie MURATON – bieg dla dzieci i młodzieży po nieistniejących ulicach Muranowa, zakończy zaś sąsiedzka potańcówka.

W ramach pikniku odbędą się m.in. seria koncertów, potańcówka, spektakl teatralny, pokaz iluzjonistyczny. Będzie też dużo atrakcji dla najmłodszych: spotkanie z alpakami, malowanie twarzy, zabawa na dmuchańcu. Muzeum POLIN zaprasza na swoje stoisko z animacjami rodzinnymi, które będą nawiązywały do wystawy czasowej "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna".

– Muzycznie przeniesiemy się w klimaty rocka, jazzu i swingu, dzięki takim zespołom jak Romet Comet, Elwisi Presleje czy Warsaw Jazz Singers. Podczas potańcówki zatańczymy przy akompaniamencie przedwojennych utworów oraz największych hitów PRL-u. Tego typu wydarzenia zyskują popularność w całej Warszawie. Mamy nadzieję, że Muranów też pokocha ten rodzaj spędzania wolnego czasu – mówi Hubert Malczewski, organizator pikniku.

Piknikowicze będą mogli również zajrzeć do namiotów, gdzie pojawią się wystawcy. Co szczególnie interesujące, każdy z nich działa na Muranowie i angażuje się społecznie w partnerstwie lokalnym "Przepis na Muranów", które powstało na tym osiedlu w 2017 roku.

W tym roku organizator pikniku – Fundacja Jeden Muranów połączyła siły ze Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży Warszawa-Wola i organizują sobotni piknik wspólnie, stąd dwa hasła przewodnie wydarzenia "Piknik Muranów leży nam na sercu" / "Różnorodność na zdrowie".

Muzeum POLIN na pikniku

Animacje rodzinne w godz. 15.00-18.00

Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami do udziału w otwartych animacjach związanych z kulinariami, a dokładnie z kuchnią żydowską. Dowiecie się, czy pierogi i gołąbki to żydowskie potrawy i czym różni się bajgiel od krakowskiego precla. Wspólnie sprawdzimy, jakie składniki są nam potrzebne do przygotowania najbardziej znanych żydowskich potraw i sami "przyrządzimy" je z... filcu. Nauczymy się także zaplatać "pluszową" chałkę, a na zakończenie wykonamy własną kuchenną przypinkę. Zapraszamy do wspólnej zabawy.

Wydarzenie "Piknik Muranów leży nam na sercu"/ "Różnorodność na zdrowie" organizowane jest w ramach inicjatywy lokalnej i współfinansowane przez Dzielnicę Wola M. St. Warszawy oraz w ramach projektu "Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży Warszawa-Wola" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz z budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020.

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od prawej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN. Pod spodem napis Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl