Spacer
11.05.2024

Powstanie w getcie oczyma kobiet

Fragment pomnika Bohaterów Getta, przed którym pali się płomień.
Fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

W powstaniu w getcie warszawskim kobiety były nie tylko łączniczkami czy sanitariuszkami, ale również brały czynny udział w walce. Ich rola jednak długo nie była pamiętana. Bohaterki tej opowieści możemy określić jednym zdaniem "Brały udział, ale nie występują w napisach końcowych". Podczas spaceru z okazji 81. rocznicy powstania w getcie warszawskim i 100. rocznicy urodzin Chawki Folman-Raban wyruszymy śladami bojowniczek z getta warszawskiego.

  • 11 maja (sobota), godz. 14:30, KUP BILET →
  • Bilety w cenie: normalny 20 zł, ulgowy 15 zł
  • Prowadzenie: Katarzyna Jankowska

"Przyszły historyk będzie musiał poświęcić odpowiednią kartę żydowskiej kobiecie podczas wojny. Zajmie ona poczesne miejsce w dziejach Żydów" – tak o bojowniczkach pisał w swojej kronice Emanuel Ringelblum.

Podczas spotkania dowiemy się, jak los połączył nastolatki i dojrzałe kobiety, zarówno te z ubogich religijnych domów, jak i członkinie radykalnych organizacji lewicowych, na różne sposoby utożsamiające się z żydowską tradycją.

Katarzyna Jankowska – licencjonowana przewodniczka po Warszawie i przewodniczka w Muzeum POLIN oraz Żydowskim Instytucie Historycznym. Współautorka scenariuszy zajęć online oraz spacerów tematycznych dla młodzieży i dorosłych. W Muzeum POLIN koordynuje program szkoleń zawodowych dla przewodników miejskich i muzealników oraz projekt dla nastolatków – "Rówieśnicy – Przewodnicy". Absolwentka geografii na UW oraz programów liderskich dla edukatorów. Na co dzień interesuje się badaniami z zakresu turystyki miejskiej, postpamięci, gender studies. Entuzjastka historii sztuki oraz żydowskiej kultury kulinarnej. W czasie wolnym dzieli się pasją do miasta, fotografii oraz wiedzą z zakresu edukacji antydyskryminacyjnej w mediach społecznościowych (kasia_warsawpolinguide na Instagramie).