Wydarzenie

„Pożar w Burdelu”

POŻAR W BURDELU ODCINEK 15

„INWAZJA DYBUKÓW”

Rekonstrukcja arcydzieła polskiego kina fantastycznego klasy B z 1938, które zachowało się we fragmentach. Muzeum Historii Żydów Polskich zwróciło się do Burdelu Artystycznego o pomoc w zrekonstruowaniu całości.

Premierowy spektakl odbędzie się 15 marca o godz. 20.30 - bilety są jeszcze dostępne w kasach muzeum. Zapraszamy także na spektakle w późniejszych terminach (16, 21, 22, 23, 28, 29, 30 marca o godz. 20.30).

15. odcinek „Pożaru w burdelu” - „Inwazja dybuków” nawiązuje do tradycji Purim - jednego z najradośniejszych świąt żydowskich, które nawiązuje do teatru, maskarady, karnawału i zabawy. Purim jest obchodzone 14 dnia miesiąca adar – w tym roku wypada ono 16 marca.

Podczas święta odgrywane było zwyczajowo przedstawienie Purim szpil oparte na tekstach z biblijnej Księgi Estery. Do drugiej połowy XIX wieku, Purim był jedynym pretekstem do działań teatralnych w kulturze żydowskiej. Obyczajem podkreślającym wesoły nastrój święta Purim jest zakładanie masek i kostiumów oraz wesołe ucztowanie. Talmud powiada, że podczas Purim Żyd musi wypić tyle wina, aby nie mógł odróżnić słów „przeklęty Haman” od słów „błogosławiony Mordechaj”.

„Pożar w burdelu” to artyści związani początkowo z Chłodną 25, następnie z Barem Studio, Teatrem Warszawy i Nowym Teatrem. Pod kierownictwem Michała Walczaka i Macieja Łubieńskiego stworzyli szaloną BurdelTrupę, pokazującą co miesiąc życie miasta w krzywym zwierciadle. Każdy odcinek opowiada o tym, o czym aktualnie mówi Warszawa, ale nie zapomina też o historii i legendach stolicy. Bohaterami spektakli są m.in. mieszkańcy Miasteczka Wilanów, Duch Byłego Naczelnika Wydziału Estetyki, hipsterzy czy Podpalacz „Tęczy”.

Warto przypomnieć, że twórcy „Pożaru w burdelu” odebrali tegoroczną „Wdechę” przyznaną za Wydarzenie Roku 2013.

  • Scenariusz: Maciej Łubieński, Michał Walczak
  • Reżyseria: Michał Walczak
  • Muzyka: Wiktor Stokowski
  • Scenografia: Alicja Kokosińska, Agata Rogulska
  • Kostiumy: Diana Szawłowska
  • Obsada: Monika Babula, Lena Piękniewska, Agnieszka Przepiórska, Anna Smołowik, Betty Q, Tomasz Drabek, Andrzej Konopka, Mariusz Laskowski, Maciej Łubieński
  • Kostiumy: Diana Szawłowska
  • BurdelBand w składzie: Wiktor Stokowski, Michał Górczyński, Marcin Wippich, Maciej Łubieński

Zachęcamy do kupna biletów online lub o kontakt z działem rezerwacji (22 47 10 301, rezerwacje@jewishmuseum.org.pl).

Bilety do nabycia także bezpośrednio w kasie muzeum w cenie 40 zł ulgowy / 60 zł normalny. Bilety na premierę są jeszcze dostępne - wyłącznie w kasach.

Pożar w burdelu - logotyp