Edukacja
Zgłoszenia do 13.12.2019

Projekt "Rówieśnicy – Przewodnicy" – nabór szkół do III edycji

Przewodnicy-Rówieśnicy - III edycja programu. Na zdjęciu: Grupa uczniów w przestrzeni wystawy słucha swojego kolegi, który oprowadza ich po wystawie
Przewodnicy-Rówieśnicy - III edycja programu. Na zdjęciu: Grupa uczniów w przestrzeni wystawy słucha swojego kolegi, który oprowadza ich po wystawie, fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Muzeum POLIN już po raz trzeci organizuje projekt "Rówieśnicy – Przewodnicy", adresowany do młodzieży warszawskich szkół ponadpodstawowych. W tym roku szkolnym zapraszamy młodzież ze szkół znajdujących się w sąsiedztwie muzeum do przygotowania spacerów po wystawie czasowej "Muranów" i oprowadzenia po niej swoich rówieśników.

luty - czerwiec 2020

Nauczycieli i nauczycielki zainteresowanych udziałem w projekcie zapraszamy do wypełnienia formularza zgłoszeniowego i odesłania go do 13 grudnia 2019 roku na adres: kjankowska@polin.pl. Liczba miejsc jest ograniczona. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

W III edycji projektu rówieśnicy-przewodnicy będą oprowadzać po wystawie „Muranów”. Ekspozycja, której otwarcie planowane jest na 16 kwietnia 2020 roku, poświęcona będzie przeszłości i współczesności Muranowa. Poprzez historie miejsc, ich mieszkańców i bywalców opowiemy o przedwojennej dzielnicy żydowskiej. Pokażemy jej los w czasie drugiej wojny światowej. Epilogiem wystawy będzie opowieść o współczesnymym Muranowie i miejscach ważnych dla mieszkających tu dzisiaj ludzi. 

W trakcie trwania projektu, od 26 lutego do połowy czerwca 2020 roku, młodzi ludzie zdobędą wiedzę na temat historii polskich Żydów oraz swojej dzielnicy – Muranowa. Spotkają się także z pracownikami różnych działów Muzeum POLIN i poznają od kuchni pracę nowoczesnej instytucji kultury. Dzięki udziałowi w projekcie młodzież zdobędzie umiejętności potrzebne w pracy przewodnickiej oraz kompetencje miękkie przydatne w życiu zawodowym, takie jak umiejętność pracy zespołowej czy autoprezentacji.

Planujemy 10 spotkań, w środy od 16.00 do 17.30 w Centrum Edukacyjnym Muzeum POLIN. Projekt zakończy się na przełomie maja i czerwca 2020 roku poprowadzeniem przez młodzież spacerów według przygotowanych scenariuszy.

Nauczyciele zgłaszający swoich uczniów będą proszeni o konsultowanie scenariuszy oraz udział w próbnych oprowadzaniach, zaplanowanych na 13 i 20 maja 2020 roku, za co otrzymają wynagrodzenie.

W razie pytań prosimy o kontakt z koordynatorkami projektu: Julią Chimiak: jchimiak@polin.pl i Katarzyną Jankowską: kjankowska@polin.pl.

Sprawdź jak wyglądała poprzednia edycja projektu "Rówieśnicy –przewodnicy" >>