Spotkanie
28.06.2019

Relacja audio i wideo: Andrzej Nowak "O historii nie dla idiotów" - Czytelnia POLIN

Andrzej Nowak "O historii nie dla idiotów" - spotkanie w ramach Czytelni POLIN, Muzeum POLIN
Opis grafiki: okładka książki - napis: Andrzej Nowak, "O historii nie dla idiotów. Rozmowy i przypadki", fot. materiały promocyjne

Jaka ma być "narodowa pamięć" - "krytyczna" czy "monumentalna"? Te i inne pytania zadaje w swojej książce historyk Andrzej Nowak. Wspólnie z Antonym Polonskym będą gośćmi kolejnego spotkania w cyklu Czytelnia POLIN. 

Wysłuchaj nagrania ze spotkania (28.06.2019):

 


Dyskusję będzie moderował prof. Maciej Janowski z IH PAN. Profesorowie Andrzej Nowak i Antony Polonsky będą rozmawiać o sensie polskiej historii, ideologicznych kliszach takich jak "patriotyzm", "modernizacja", "zdrada", "ofiara", "niepodległość" i ich przebijaniu oraz o stosunkach Polski z sąsiadami, w tym stosunkach polsko-żydowskich.

Historia nie dla idiotów składa się z dwóch części: wywiadów i esejów. W pierwszej autor rozmawia ze znakomitymi eseistami oraz historykami: Piotrem Wandyczem, Andrzejem Sulimą Kamińskim, Romanem Szporlukiem, Tomaszem Łubieńskim, Andrzejem Walickim, Henrykiem Samsonowiczem, Antonym Polonskym i Andrzejem Paczkowskim.

W rozmowach przewijają się pojęcia patriotyzmu, pamięci, zdrady i polityki. Przenikliwe i wielowarstwowe odpowiedzi rozmówców gwarantują czytelnikowi pogłębioną refleksję nad wspólnotą polityczną i najważniejszymi wartościami w życiu społecznym. W drugiej części książki profesor szuka odpowiedzi na pytania o polską tożsamość oraz pozycję w świecie – od chrztu Polski po działalność IPN.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.