Warsztaty
ZGŁOSZENIA DO 25.06.2019

Romowie – historia, pamięć, współczesność. Warsztaty dla dziennikarzy

wielopokoleniowa grupa osób pochodzenia romskiego przy murze getta w maju 1940 roku
Opis zdjęcia: Romskie rodziny oczekujące w kolejce na terenie obozu. FOT. BUNDESARCHIV R 165 BILD-244-48 / CC-BY-SA

Dziennikarzy zapraszamy na dwudniowe warsztaty dotyczące historii Romów i współczesnej sytuacji społeczności romskich w Polsce. Zajęcia poprowadzą m.in.: prezeska Fundacji w Stronę Dialogu - dr Joanna Talewicz-Kwiatkowska, fotoreporter i dokumentalista - Piotr Wójcik oraz reporter i autor książek - Marcin Kącki.

11-12 lipca (czwartek-piątek), zgłoszenia do 25 czerwca, REJESTRACJA >>

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Fundacja w Stronę Dialogu zapraszają dziennikarzy i dziennikarki z całej Polski na warsztaty dotyczące historii Romów i współczesnej sytuacji społeczności romskich w Polsce.

2 sierpnia 2019 przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów - 75. rocznica likwidacji tzw. „obozu cygańskiego” w Auschwitz-Birkenau. Na uroczystości upamiętniające Zagładę Romów przyjadą wtedy do Polski Romowie i Sinti z wielu europejskich krajów. Dla osób nie mających romskich korzeni Zagłada Romów nadal pozostaje mało znaną historią.

Dziennikarze biorący udział w warsztatach będą mieć okazję do pogłębienia wiedzy historycznej, do spotkań z przedstawicielkami społeczności romskiej oraz do dyskusji związanych ze współczesnym wizerunkiem Romów w mediach.

Pierwszy dzień warsztatów poświęcony będzie omówieniu historii i procesów kształtowania się pamięci o Zagładzie. Punktem wyjścia będzie kontekst historyczny jakim jest historia Żydów – w trakcie zwiedzania wystawy stałej Muzeum POLIN skupimy się na kwestii kształtowania się powojennej pamięci. Następnie dr Joanna Talewicz-Kwiatkowska podczas wykładu przybliży historię Romów, a Elżbieta Mirga-Wójtowicz i Edyta Jaśkowiak opowiedzą o inicjatywie  Dih He Na Bister związanej z upamiętnianiem Zagłady przez młodych Romów  z całego świata. Omówią też znaczenie  pamięci o Holokauście w kontekście współczesnych tożsamości  romskich.

Drugi dzień warsztatów będzie wychodził ku współczesnym tematom i będzie okazją do pogłębienia kompetencji przydatnych w codziennej pracy dziennikarskiej. Warsztaty z Joanną Talewicz- Kwiatkowską będą bazować na przykładach artykułów prasowych. Piotr Wójcik i Marcin Kącki podzielą się swoimi doświadczeniami pracy z tematami związanymi ze społecznościami romskimi.
 
Zgłoszenia przyjmujemy do 25 czerwca.  Formularz zgłoszeniowy >>
Wyniki rekrutacji prześlemy mailowo 26 czerwca. 

 
Warsztaty są bezpłatne.
Osobom dojeżdżającym spoza Warszawy muzeum zapewnia zakwaterowanie w hotelu w pobliżu muzeum z 11 na 12 lipca. Nie zwracamy kosztów dojazdu. W ramach warsztatów zaplanowane są obiady i kolacja w czwartek wieczorem.
 

Kontakt w sprawie warsztatów: Małgorzata Waszczuk[email protected]
 

dr Joanna Talewicz-Kwiatkowska – doktor Antropologii Kulturowej, adiunkt w Instytucie Studiów Międzykulturowych na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doradca akademicki w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Pomysłodawczyni i koordynatorka projektów edukacyjnych związanych ze społecznością romską. W latach 2011-2016 redaktor naczelna kwartalnika Dialog-Pheniben. Prezeska Fundacji w Stronę Dialogu. Autorka książki "Wpływ aktywności finansowej Unii Europejskiej na położenie społeczne Romów w Polsce", współautorka książek "Kierunek przyszłość. 25 lat wolności i Romowie" (WUJ), "Prześladowania i masowa zagłada Romów podczas II wojny światowej w świetle relacji i wspomnień" (DIG). 
 
Piotr Wójcik - fotoreporter, dokumentalista, wykładowca na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, prezes Fundacji Picture Doc. Od 1989 roku fotoreporter, w latach 2000-2011 szef działu fotograficznego Gazety Wyborczej. Obecnie jako freelancer realizuje wideo reportaże dla Gazety Wyborczej i francuskiego portalu informacyjnego Mediapart. Autor fotoreportaży publikowanych w Magazynie Gazety Wyborczej. Twórca dokumentalnych projektów fotograficznych, filmowych i multimedialnych poświęconych społeczności romskiej w Europie oraz problemów społecznych w Polsce. 
 
Marcin Kącki – reporter, redaktor „Dużego Formatu”, zajmuje się reportażem społecznym i historycznym. Zdobywca tytułu Dziennikarza Roku w konkursie Grand Press 2007, dwóch nagród „Watergate” przyznawanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, nagrody Grand Press w kategorii „Dziennikarstwo śledcze” i nagrody studentów dziennikarstwa „MediaTory”. Autor książek "Lepperiada, Maestro. Historia milczenia", "Białystok. Biała siła, czarna pamięć", za którą był nominowany do Nagrody Literackiej Nike oraz do nagrody MediaTory, "Plaża za szafą" oraz powieści "Fak maj lajf". Jego książka "Poznań. Miasto grzechu" została nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Obecnie pracuje nad książką dotyczącą Oświęcimia.
 
Elżbieta Mirga Wójtowicz – doktorantka na Wydziale Politologii na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Od 2007 roku współpracuje z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie jako wykładowczyni romologicznych studiów podyplomowych „Sytuacja Romów w Polsce – historia, prawo, kultura, stereotypy etniczne”. Autorka artykułów naukowych i popularno-naukowych poświęconych tematyce romskiej. Angażuje się w różne projekty społeczne, artystyczne przeciwdziałające wykluczeniu i dyskryminacji rasowej, ksenofobii.
 
Edyta Jaśkowiak – aktywistka, sekretarz Romskiego Stowarzyszenia Oświatowego Harangos z siedziba w Krakowie. Pracuje w krakowskich szkołach jako asystent edukacji romskiej. Prowadzi świetlicę integracyjną dla dzieci i młodzieży Amaro Kher na terenie Nowe Huty. Współorganizowała wiele projektów związanych z edukacją dzieci romskich, jak np.: Nońcia, Romski Pstryk, Warsztaty na temat Historii Romów. Angażuje się w różne projekty społeczne, artystyczne przeciwdziałające wykluczeniu i dyskryminacji rasowej, ksenofobii. 
 
Katarzyna Jakubowicz – przewodniczka i edukatorka Muzeum POLIN. Oprowadza, prowadzi zajęcia dotyczące judaizmu, historii Żydów, pamięci oraz warsztaty antydyskryminacyjne dla policji. Przewodniczka po Warszawie. 
 

 

Załączniki:
  • program_warsztaty_dziennikarze_11-12.07.2019.docx
    Pobierz plik 217.4 KB / VND.OPENXMLFORMATS-OFFICEDOCUMENT.WORDPROCESSINGML.DOCUMENT