Warsztaty
21.05, godz. 11:00, 14:00

Salto w synagodze

Grupa osób klęczy nad kartkami papieru.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Frank Stella przekształcił architekturę drewnianych synagog w trójwymiarowe, abstrakcyjne reliefy, które dziś podziwiają miłośnicy sztuki współczesnej na całym świecie.

Wszystkich, którzy tak jak on chcą zainspirować się pięknem dawnych synagog, zapraszamy na warsztaty. Poprowadzi je artysta Jan Mioduszewski, który specjalnie na wystawę Frank Stella i synagogi dawnej Polski przygotował autorski projekt przyrządów do interpretowania dzieł amerykańskiego abstrakcjonisty.

Uczestnicy warsztatów poznają i wykorzystają techniki kolażu i montażu, by przygotować swoje oryginalne interpretacje przestrzenności synagog. Bazując na rysunkach inwentaryzacyjnych bóżnic z książki Marii i Kazimierza Piechotków – tej samej, z którą pracował Stella – stworzą własne propozycje reliefów.

Do udziału zapraszamy osoby dorosłe i młodzież. Prowadzący prosi, aby przed warsztatami uczestnicy obejrzeli wystawę „Frank Stella i synagogi dawnej Polski”.

Możliwy jest udział w warsztatach w jednym z dwóch proponowanych terminów:

Jan Mioduszewski – malarz, performer, twórca instalacji. Od 2002 roku używa pseudonimu Fabryka Mebli. Studiował w PWSSP w Łodzi i ASP w Warszawie; ukończył Wydział Malarstwa w pracowni prof. Zbigniewa Gostomskiego. Zajmuje się zagadnieniem iluzji i mimesis w malarstwie, fenomenami percepcji wzrokowej, obrazowaniem przestrzeni. Tworzy obiekty malarskie wykorzystujące meble lub ich elementy. Pracuje na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP w zespole Pracowni Wiedzy o Działaniach i Strukturach Wizualnych kierowanej przez prof. Jacka Dyrzyńskiego. W 2008 roku uzyskał tytuł doktora w dziedzinie sztuk plastycznych. Związany z warszawską galerią lokal_30. Mieszka i pracuje w Warszawie.

 

Warsztaty towarzyszą wystawie Frank Stella i synagogi dawnej Polski" prezentujacej nie tylko niezwykłe prace nowojorskiego twórcy, ale również fascynującą historię ich powstania. Po raz pierwszy reliefy z cyklu Polskie miasteczka (Polish Village series) zestawione zostały ze źródłami inspiracji Stelli, a więc przedwojennymi zdjęciami i rysunkami pomiarowymi synagog.

Więcej informacji o wystawie: polin.pl/frank-stella-i-synagogi-dawnej-polski.

 

Mecenas     Sponsorzy  
 
Patroni   Partner   Współorganizatorzy   Wspólna instytucja kultury
     

Patroni medialni