Dyskusja

16.01.2019

Relacja audio: Ściana Płaczu – między modlitwą a polityką. Żydowskie ABC

Ściana Płaczu, Żydowskie ABC, Muzeum POLINŚciana Płaczu, Żydowskie ABC, Muzeum POLINŚciana Płaczu, Żydowskie ABC, Muzeum POLINŚciana Płaczu, Żydowskie ABC, Muzeum POLINŚciana Płaczu, Żydowskie ABC, Muzeum POLINŚciana Płaczu, Żydowskie ABC, Muzeum POLINŚciana Płaczu, Żydowskie ABC, Muzeum POLINŚciana Płaczu, Żydowskie ABC, Muzeum POLIN
fot. Wikimedia Commons/CC-BY-SA-2.0

Dlaczego do Ściany Płaczu pielgrzymują wyznawcy różnych religii? Z jakiego powodu to święte miejsce jest źródłem napięć między wyznawcami islamu i judaizmu? Z czego wynikają kontrowersje między różnymi nurtami judaizmu w kwestii dostępu i sposobu modlitw w tym miejscu? 


Wysłuchaj nagrania ze spotkania (16.01.2019):

 

Kotel ha-Maarawi (hebr. Ściana Zachodnia), popularnie zwana „Ścianą Płaczu” lub w skrócie „Kotelem”, to pozostałość po Świątyni Jerozolimskiej, najświętsze miejsce judaizmu i jedno z najbardziej uczęszczanych miejsc kultu religijnego na świecie. Na czym polega jej wyjątkowe znaczenie dla Żydów? Dlaczego Żydówki i Żydzi wkładają w szczeliny muru karteczki z prośbami i modlitwami? Odpowiedzi poznamy podczas Żydowskiego ABC.

Gośćmi spotkania będą rabinka Małgorzata Kordowicz oraz rabin Oriel Zartesky.

Dyskusję wokół podstawowych pojęć judaizmu i kultury żydowskiej prowadzi Piotr Kowalik z Muzeum POLIN.

14.12.2018