Wystawy

29.11.2019

Senioralne piątki na wystawie

Senioralne piątki - oprowadzania z przewodnikiem po wystawie Senioralne piątki - oprowadzania z przewodnikiem po wystawie Senioralne piątki - oprowadzania z przewodnikiem po wystawie Senioralne piątki - oprowadzania z przewodnikiem po wystawie Senioralne piątki - oprowadzania z przewodnikiem po wystawie Senioralne piątki - oprowadzania z przewodnikiem po wystawie Senioralne piątki - oprowadzania z przewodnikiem po wystawie Senioralne piątki - oprowadzania z przewodnikiem po wystawie
Opis zdjęcia: w sali grupa kobiet i mężczyzn ze słuchawkami na uszach. Zwróceni są w stronę mężczyzny po prawej, też w słuchawkach, który coś opowiada i wskazuje na gablotkę z przedmiotami muzealnymi, fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Zachęcamy seniorki i seniorów do poznania bogatej historii, kultury, tradycji polskich żydów na wystawie "1000-lat historii Żydów polskich". Zapraszamy na dedykowane osobom powyżej 60 roku życia spacery z przewodnikiem w każdy ostatni piątek miesiąca.

Po każdym spacerze zapraszamy do sali edukacyjnej na rozmowę z przewodnikiem przy kawie, herbacie i ciastkach o wrażeniach z wystawy.

Spacer "W kręgu tradycji żydowskich"
29 listopada (piątek), godz. 15.00, BRAK MIEJSC

Spacer polecamy osobom, które chciałyby poznać tradycję i kulturę żydowską. Zwiedzający dowiedzą m.in. jak religijni Żydzi świętują szabat oraz inne święta żydowskie, jakie obrzędy towarzyszą narodzinom, wejściu w dorosłość, założeniu rodziny oraz śmierci. Uczestnicy spaceru będą również mieli okazję wziąć do ręki i zobaczyć z bliska przedmioty, takie jak mezuza, chanukija i inne, związane z żydowską tradycją. Spacer odbywa się po wystawie "1000-lat historii Żydów polskich" z wyłączeniem dwóch ostatnich galerii: Zagłady i Powojnia.

 

Spacer "W kręgu wspólnej historii"
27 grudnia (piątek), godz. 15.00, bilety do kupienia w kasie lub on-line KUP BILET >>

Spacer polecamy osobom, które chciałyby poznać historię Żydów, zamieszkujących Polskę, na przestrzeni wieków. Nasza podróż rozpocznie się u początków państwa polskiego, wraz z pojawieniem się pierwszych osadników żydowskich, a zakończy w czasach współczesnych. Podczas wycieczki przyjrzymy się ważnym datom i wydarzeniom z historii Polski widzianym z perspektywy żydowskiej. Spacer odbywa się po całej wystawie "1000 lat historii Żydów polskich".

 

Spacer "Miłość"
31 stycznia (piątek),godz. 14.00, bilety do kupienia w kasie lub on-line, KUP BILET >>

Z okazji Walentynek organizujemy specjalny spacer po wystawie stałej poświęcony tematyce miłości w kulturze żydowskiej. Opowiemy o zwyczajach związanych ze ślubem, romansach biblijnych bohaterów i różnych odcieniach miłości na przestrzeni dziejów. Poznamy niezwykłe pary i ich pasjonujące historie. Spacer poprowadzi Julia Chimiak.

 

Spacer "Kobiety"
28 lutego (piątek), godz. 14.00, bilety do kupienia w kasie lub on-line, KUP BILET >>

Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet zapraszamy na spacer, w czasie którego przypominamy sylwetki kobiet żydowskich, które przez wieki stały na straży tradycji, ale też kształciły się, tworzyły i angażowały w politykę, szukając swojego miejsca w zmieniającym się społeczeństwie. W kolejnych muzealnych galeriach spotkamy m.in. Rachelę Fiszel, średniowieczną królewską bankierkę z Krakowa, działaczkę ruchu robotniczego Różę Luksemburg, twórczynię sieci szkół religijnych dla dziewcząt w dwudziestoleciu międzywojennym Sarę Szenirer i rzeźbiarkę Alinę Szapocznikow. Spacer poprowadzi Katarzyna Jakubowicz.


 

Oprowadzania zostały przygotowane specjalnie z myślą o najstarszych zwiedzających, z uwzględnieniem różnych udogodnień (odpowiednia długość wycieczki, ciekawe tematy i niespieszne tempo zwiedzania, możliwość odpoczynku w razie potrzeby, zestawy słuchawkowe umożliwiające dokładne słyszenie przewodnika również z odległości).

Seniorki i seniorzy będą mieli możliwość zapoznania się z multimedialną, interaktywną wystawą Muzeum POLIN.  Proponujemy połączenie tradycyjnego zwiedzania z przewodnikiem z korzystaniem z nowych technologii obecnych na ekspozycji. Przewodnik pokaże, że obcowanie z nowoczesnymi technologiami jest łatwe i przyjemne.

Godziny oprowadzania: listopad, grudzień: godz. 15.00-16.30, styczeń, luty: 14.00-15.30

Czas oprowadzania: 1,5 godziny

Cena biletu z przewodnikiem: 10 zł/osoba w wieku powyżej 60 r.ż. (weryfikacja przysługującej ulgi na podstawie dokumentu ze zdjęciem przy wydawaniu zestawów słuchawkowych)

Jest możliwość zakupienia biletu dla osób nieuprawnionych do ulgi w cenach standardowych według cennika muzeum: bilet normalny 37 zł, bilet ulgowy 27 zł.

Kasy czynne w godzinach otwarcia muzeum: 
  • Poniedziałek: 10.00-18.00
  • Wtorek: nieczynne
  • Środa: 10.00-20.00
  • Czwartek: 10.00-18.00
  • Piątek: 10.00-18.00
  • Sobota: 10.00-20.00
  • Niedziela: 10.00-20.00
Pytania o dostępność miejsc można kierować do pracowników zajmujących się rezerwacjami: 22 471 03 01 od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-16.00.

 

13.02.2019