Relacja wideo: Skąd się wziął żydowski humor? – wykład
O żydowskim humorze jako zwierciadle ludzkiej duszy między 1870 i 1930 r. opowie Gabriela Safran, profesor Uniwersytetu Stanforda.
Czy żydowskie żarty mogą powiedzieć nam coś o tym kim są Żydzi? Czy to co uznawali żyjący przed stu laty za zabawne i w jaki sposób śmieli się z siebie w różnych sytuacjach pozwala nam lepiej zrozumieć żydowskość? Jaki wpływ na humor mieszkańców Brooklynu miał rozwój mediów i migracje z Imperium Rosyjskiego?
Wykład „Skąd się wziął żydowski humor?” wygłosi prof. Gabriella Safran z Uniwersytu Stanforda, która zajmuje się literaturą rosyjską i jidyszową, a także studiami nad folklorem. W 2010 roku ukazała się jej książka Wandering Soul: The Dybbuk's Creator, S. An-sky [Wędrująca dusza: Twórca „Dybuka”, S. An-sky]. Obecnie pracuje nad dwiema monografiami: pierwsza będzie poświęcona międzynarodowej historii humoru żydowskiego, w drugiej zaś prof. Safran ukazuje mieszkańców Imperium Rosyjskiego w latach 1830-1890 z punktu widzenia antropologii dźwięku.
Wykład w języku angielskim, z tłumaczeniem symultanicznym na język polski.
Wykład odbywa się w ramach Global Education Outreach Program.
Wykład możliwy dzięki wsparciu Taube Foundation for Jewish Life & Culture, William K. Bowes, Jr. Foundation oraz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.
![]() |
![]() |
![]() |