Spacer
15 października 2016

Petit Grand Tour: smaki, kraje, obyczaje

Spacer międzykulturowy, fot. D. Olszyńska
Spacer międzykulturowy, fot. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Muzeum POLIN i Centrum Wielokulturowe zapraszają na autorski spacer przygotowany przez uczestniczki kilkutygodniowego kursu dla przewodników miejskich i migrantów.

Spacer nawiązuje do Grand Tour, które odbywali przedstawiciele arystokracji w dawnych wiekach, jest więc  metaforą podróży, w którą udamy się z Państwem odwiedzając na trasie znane i mniej znane miejsca.

Zwrócimy  szczególną uwagę na wątki związane z wielokulturowością i znaki obecności różnych narodów w topografii Warszawy, zwłaszcza Mokotowa.

Można podróżować przemierzając lądy i morza, można podróżować w głąb siebie. Do takiej refleksji zapraszamy podczas spaceru, na którym opowiemy o migrantach w Warszawie i Polakach – emigrantach. Będzie to także okazja do poznania smaków potraw z różnych krajów i do porozmawiania z ludźmi, którzy stali się warszawiakami z wyboru. Ta inna perspektywa sprawi, że inaczej spojrzymy na wiele spraw związanych z tematem migracji.

PROWADZĄCE:

  • Maria Kamińska - zajmuje się ochroną danych w korporacji, w wolnych chwilach oprowadza grupy po Warszawie lub planuje wyjazdy na inne kontynenty. Aktywnie działa w Towarzystwie Przyjaciół Warszawy i ISSA Polska.
  • Jola Kossowska - warszawianka, pilotka wycieczek po świecie i przewodniczka po Warszawie. Zakochana w Ameryce Łacińskiej i Łazienkach Królewskich.
  • Oleksandra Mazur - Ukrainka. Urodziła się w Kamieńcu Podolskim. Studentka Wydziału Lingwistyki Stosowanej UW. Jest przekonana, że wiedza o historii i ciekawostkach miejsca zamieszkania nadzwyczajnie wzbogaca człowieka.  

Spacer potrwa do godziny 16.00. Rozpocznie się o 14:00 przy wejściu do Łazienek Królewskich (vis a vis Pomnika Fryderyka Chopina - Al. Ujazdowskie) i zakończy się niedaleko przystanku Morskie Oko na ul. Puławskiej.

15 października 2016, godz. 14.00-16.00, wstęp wolny

Spacer powstał w ramach kursu „Wielowarszawa – kultury, przestrzenie, nasze historie” dla przewodników miejskich i migrantów. Osoby uczestniczące w kursie podczas spotkań i warsztatów przez kilka tygodni rozwijały kompetencje międzykulturowe oraz poszerzały wiedzę o Warszawie – jej wielokulturowym dziedzictwie i współczesnej różnorodności. W ramach kursu powstały cztery ścieżki zwiedzania Warszawy. Zapraszamy także na pozostałe spacery:

Kurs dla przewodników miejskich i migrantów „Wielowarszawa – kultury, przestrzenie, nasze historie” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”.

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię         
 

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

Partner wydarzenia