Spotkanie
02.08.2016

Spotkanie „Pamięć o Porajmos”

fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

2 sierpnia jest Dniem Pamięci o Zagładzie Romów.  Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Klubokawiarnia Kicia Kocia zapraszają w tym dniu na spotkanie, podczas którego porozmawiamy o pamięci i niepamięci o prześladowaniach Romów w czasie drugiej wojny światowej.


 


W jaki sposób dziś upamiętania się ofiary Porajmos, czyli Zagłady Romów? Jakie próby przywracania pamięci o tamtych wydarzeniach zostały podjęte w ostatnich latach? Przywołamy przykłady z różnych miejsc w Polsce i Europie. Dzięki obecności Artura Wabika, który w 2014 roku razem z Krzysztofem Gilem stworzył mural „Zalikierdo drom” („Przerwana podróż”), omówimy proces powstawania tego  warszawskiego upamiętnienia Porajmos.

Po dyskusji planowany jest spacer pod mural "Zalikierdo drom", który znajduje się na ul. Męcińskiej, w pobliżu  Klubokawiarni Kicia Kocia.

Gośćmi spotkania będą:

Agnieszka Caban - wiceprezes Radomskiego Stowarzyszenia Romów „Romano Waśt”, redaktor naczelna „Kwartalnika Romskiego”, kulturoznawca, animatorka kultury, doktorantka filologii polskiej Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.

Lidia Ostałowska -  dziennikarka, autorka reportaży. Jej książka „Farby wodne”, dotycząca historii Zagłady Romów, została nominowana do nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrody Gwarancje Kultury 2012 oraz Literackiej Nagrody Nike 2012 i zdobyła nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej.

Artur Wabik, artysta wizualny, badacz kultury, współautor muralu „Zalikierdo drom" („Przerwana podróż”), który powstał w 2014 r. na Grochowie.

Prowadzenie spotkania: Małgorzata Waszczuk, Muzeum POLIN

2 sierpnia, godz. 18.00, Klubokawiarnia Kicia Kocia, Al. Stanów Zjednoczonych 68

Komponent „Oblicza różnorodności” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

 

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

 

Patroni