Rezydencje artystyczne
5.02.2017

Spotkanie z Hagar Cygler w ramach zimowej rezydencji w Muzeum POLIN

Hagar Cygler
fot. Hagar Cygler

Podczas swojej rezydencji w Muzeum POLIN Hagar Cygler będzie zbierać obiekty i obrazy z lokalnych pchlich targów, szukając przedmiotów, które pragną być na nowo przypomniane i docenione. W siedzibie muzeum odbyło się w związku z tą rezydencją spotkanie, podczas którego artystka opowiedziała o realizowanym projekcie.

  • 5 lutego 2017, godz. 18:30, wstęp wolny

Jako osoba o polsko-izraelskich korzeniach, Hagar Cygler w osobisty sposób podchodzi do historii relacji polsko-żydowskich. Zauważając, że o pamięci zbiorowej wie więcej niż o historii swojej własnej rodziny, postanawia bliżej jej się przyjrzeć i ponownie ją przeanalizować za pomocą odnalezionych przedmiotów, zastanawiając się przy tym, w jaki sposób kształtują one dziś osobistą i kolektywną pamięć.

Spotkanie prowadzone byłow j. angielskim, z tłumaczeniem na j. polski.

Rozmowę z artystką poprowadziła dr Tamara Sztyma-Knasiecka - kuratorka wystaw w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

 

Więcej o artystce:

Hagar Cygler jest artystką z Izraela, aktualnie zamieszkałą w Los Angeles w Kalifornii. W 2006 roku ukończyła studia w Szkole Sztuk Pięknych i Rzemiosł Artystycznych Besaleel, a niedługo zostanie również absolwentką studiów magisterskich na kierunku „Fotografia i media” w California Institute of the Arts.

W 2014 roku Cygler wydała album artystyczny Hana, a w 2012 roku była rezydentką Greatmore Studio w Kapsztadzie. Jej prace pokazywane były na wielu wystawach grupowych, m. in. na 7. Biennale ceramiki w Muzeum Ziemi Izraela w Tel Awiwie (2013), na międzynarodowym festiwalu fotograficznym w Izraelu (2014) i na 4. Biennale rysunku organizowanym przez galerię Artists House w Jerozolimie (2010).

Fotografia stanowi punkt wyjścia dla jej twórczości, ale jej działalność nie ogranicza się jedynie do pracy fotograficznej, a dąży raczej do tworzenia multimedialnych dzieł sztuki łączących w sobie techniki organizacji, rzemiosło, materiały audiowizualne i przedmioty ready-made.

 

Działanie "Muzeum otwarte – edukacja w działaniu" realizowane jest w ramach projektu "Żydowskie dziedzictwo kulturowe", komponent "Oblicza różnorodności". Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie "Żydowskie dziedzictwo kulturowe"