Świadkowie historii
25.10.2017

Spotkanie z Moshe Tiroshem - ocalałym z Zagłady

Moshe Tirosh
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy na spotkanie z wyjątkowym świadkiem historii, panem Moshe Tiroshem, który ocalał podczas Zagłady dzięki pomocy dyrektora warszawskiego ZOO Jana Żabińskiego i jego żony Antoniny. Do wysłuchania jego wspomnień zapraszamy w szczególności młodzież wraz z nauczycielami.

  • 25 października (środa), godz. 11.00, wstęp wolny

Moshe Tirosh (Mieczysław Kenigswein) jest jedną z wielu osób uratowanych w podczas II wojny światowej w warszawskim Ogrodzie Zoologicznym. Jako sześcioletni chłopiec przez kilka tygodni ukrywał się wraz z młodszą siostrą w piwnicy willi Jana i Antoniny Żabińskich. Później trafił na dwa lata do sierocińca w klasztorze pod Krakowem, w którym dotrwał do końca wojny dzięki pomocy tamtejszego księdza. Po wojnie ukończył w Polsce szkołę średnią. W 1957 r. wyjechał wraz z mamą i czwórką rodzeństwa do Izraela, gdzie mieszka do dziś.

Od wielu lat pan Tirosh uczestniczy w spotkaniach edukacyjnych z młodzieżą z całego świata, podczas których opowiada o przeżyciach z czasów Zagłady. O swoim ocaleniu opowie także w Muzeum POLIN.

Spotkanie odbędzie się w języku polskim. 

Historia rodziny Kenigsweinów  została przedstawiona w wirtualnej wystawie "Dom pod Zwariowaną Gwiazdą. Żydzi ukrywani w warszawskim ZOO", która powstała w ramach projektu "Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie Pamięci", realizowanego przez Muzeum POLIN. Wystawa została wyróżniona w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla.

Przeczytaj historię państwa Żabińskich w wirtualnej wystawie.