Spotkanie
31.08.2019

Spotkanie z Zygmuntem Sieradzkim

Spotkanie z Zygmuntem Sieradzkim, autorem książki "Wspomnienia. Nie Płacz Kiedy Odjadę. Historie Rodzinne". Książka dotyczy losów matki pisarza - autorki znanego przeboju "Nie płacz kiedy odjadę" napisanego dla włoskiego piosenkarza Marino Mariniego - i jego ojca. 

31 sierpnia (sobota), godz. 18.00, wstęp wolny

"Ta książka jest stworzona z czterech części: Ojciec, Matka, Ja i Powroty. Każda z nich ma swoją chronologię, która pomaga w zrozumieniu wydarzeń. Nie jest to książka historyczna czy naukowa, tak więc nie wszystkie fakty zostały przedstawione precyzyjnie czy w stu procentach sprawdzone, ale nie ma w niej żadnego elementu fantazji czy przesady.

Co mnie najbardziej zadziwiło w trakcie pisania, to postać Ojca. Człowieka twardego, krytycznego, którego prawie wymazałem z pamięci. Ale on przeżył. Żyje we mnie. W jego listach wysyłanych do mnie do Afryki Południowej, widać jak z uporem powtarza tę samą mantrę: „Życie jest brutalne, tylko najsilniejsi mogą je przeżyć. Ci co się nie uczą, będą kopać rowy”. Z kolei to co wmawiała mi Matka: że jestem fantastyczny, piękny, mądry, utalentowany i że na pewno zostanę kimś sławnym (choć  wiedziałem, że była to spora przesada) paradoksalnie dało mi wiarę we własne siły i możliwości.

Ta książka jest o ludziach, którzy, by przeżyć, zmuszeni byli przywdziać maski, zmienić charaktery, zafałszowywać informacje. Stawali się innymi ludźmi. Ja z Polaka stałem się Południowo-Afrykańczykiem, którym do pewnego stopnia, jestem aż do dziś. Ojciec, chłopak z Nalewek, staje się menedżerem i racjonalizatorem. Matka, panienka z wychuchanego domu, daje sobie radę w twardym środowisku artystycznym i telewizyjnym. Ta zdolność przystosowania uratowała nas wszystkich".

Niezwykłe losy rodziny Sieradzkich ukazały się nakładem Wydawnictwa Czarna Owca. Spotkanie poprowadzi Jan Ordyński.

Wydarzenie organizowane jest w ramach XVI Festiwalu Warszawa Singera.